• شناسه خبر: 4209

اقدامات دولت در جبران خسارت های سیل نباید نادیده گرفته شود

فرماندار اهواز گفت: دولت در مناطق سیل زده اقدامات خوبی انجام داده است. ...

پیمان نجف پور-شهرنوشت :

به گزارش شهرنوشت به نقل از روابط عمومی فرمانداری، جمال عالمی نیسی در نشست خبری با خبرگزاری ایسنا خوزستان در فرمانداری، با بیان اینکه روند بازسازی مناطق سیل زده و پرداخت خسارت ها به سرعت در حال اجراست، افزود:  اقدامات خوبی در مناطق سیل زده شهرستان اهواز صورت گرفته شده است که این اراده دولت برای جبران خسارت ها را نباید نادیده گرفت.
وی ادامه داد: بعد از سیل اقدامات برای بازسازی روستاها، ترمیم شبکه های ارتباطی آب، برق و ترمیم پل ها و جاده ها به سرعت انجام شد و بازسازی ها در برخی از نقاط نیز در حال انجام است.
فرماندار اهواز گفت: پس از گذشت چند روز از سیل، با اقدامات به موقع آب از منازل و اراضی کشاورزی تخلیه و فضا برای ساکن شدن روستاییان فراهم شد.
مردم در سیل با حضور خود در کنار مسئولین حماسه آفریدند
فرماندار شهرستان اهواز با اشاره به حضور حماسی مردم در کمک رسانی  در سیل گفت: مردم در آن روز های سیل احساس همدردی کردند و نشان دادند که روحیه کمک و همدردی را دارند.
 عالمی نیسی افزود:مردم با حماسه خود در سیلاب نشان دادند، اگر حادثه ای در کشور رخ دهد با تمام توان به مردم مناطق آسیب دیده کمک می کنند.
وی ادامه داد:این روحیه نشان دهنده بزرگی ملت ایران است و همیشه با پشتیبانی از هم در مقابل دشمنان ایستاده اند.
نماینده عالی دولت در شهرستان اهواز گفت:کار مسئولین و مردم در سیل جهادی بود و این حماسه را فقط می توان با دوران دفاع مقدس مقایسه کرد.
عالمی نیسی افزود:حضور گسترده مردم در کمک رسانی عکس العمل متقابلی به حضور مسئولین در کنار آنها بود.
وی ادامه داد: در بیشتر مناطق از جمله عین دو، بامدژ و کوی سیاحی مردم کیسه های پر از خاک را برای تقویت سیل بند ها بروی دوش خود و همچنین موتورسیکلت ها حمل کردند.
فرماندار اهواز گفت: در منطقه عین دو به دلیل هموار نبودن مسیر برای ورود دستگاه های سنگین، مردم پایه سیمانی را برق را بر دوش خود حمل کردند و مسیر آب را بستند، این حماسه کمتر جایی رخ می دهد و این تصویر های زیبای سیل بود.
عالمی نیسی ادامه داد:شاید سیل تصویری خشن از خودش به جا گذاشت، اما در کنار این تصویر خشن، حماسه حضور مردم در امداد رسانی نمود بیشتری داشت.
اطلاع رسانی به موقع رسانه ها، شایعات سیل را خنثی کرد
فرماندار شهرستان اهواز در خصوص شایعات سیلاب در فضای مجازی گفت:حضور به موقع شبکه های خبری،صدا و سیما، خبرگزاری ها و دیگر رسانه ها باعث شد تا اطلاعات درست به مردم برسد.
عالمی نیسی افزود: جو روانی که برخی از وابستگان به دشمنان ایران ایجاد کرده بودند، در برخی نقاط موجب نگرانی مردم شد، که با اطلاع رسانی به موقع حرکات خنثی شد.
وی ادامه داد: تمام نگرانی ها تقویت سیل بندها بود و گستردگی سیل آنقدر زیاد بود تا علاوه بر احداث سیل بند در حاشیه رودخانه دور روستاها نیزسیل بند احداث شد.
 فرماندار اهواز گفت:دلیل مقاومت مردم بویژه در منطقه بامدژ بخش مرکزی اهواز تا لحظاتی آخر در روستاها احداث این سیل بند ها بود و به سختی خانه های خود را ترک کردند.
احداث چهار سیل بند در حاشیه شهر الهایی
 فرماندار شهرستان اهواز گفت: تا قبل از نزدیک شدن آب به شهر الهایی چهار سیل بند با فاصله از هم در حاشیه شهر الهایی احداث شد.
عالمی نیسی افزود: به رغم اینکه آب دور تا دور شهر الهایی را فرا گرفت، ولی از ورود آب به شهر الهایی جلوگیری شد.
وی افزود: زمانی که خروجی آب بالا رفت، تمام سیل بندها از بین رفت وبه طوری که آب در برخی از نقاط بامدژ به بیش از سه متر رسید.
فرماندار اهواز در خصوص خطرات بالا آمدن آب رودخانه و خسارات سیل در شهر اهواز گفت:  اهواز دبی ۳ هزار و ۴۰۰ را تجربه کرد و در برخی از مناطق ارتفاع سیل بند تا پنج متر افزایش یافت.
عالمی نیسی افزود: در مناطق حساس و آسیب پذیر مثل کوی سید خلف، نیروها و دستگاه های زیادی را مستقر کردیم و به صورت شبانه روزی و بدون توقف عملیات احداث و استحکام سازی سیل بند را انجام دادیم.
وی مناطق زرگان، پاستوریزه، شهرک اندیشه  و کوروش را از دیگر مناطق آسیب پذیر سیل عنوان کرد و گفت:در برخی از این نقاط حتی ورود ماشین آلات برای احداث و استحکام سازی سیل بندها به سختی انجام می شد، ولی با حضور مردم، ادارات، نهاد ها، دستگاه های اجرایی و همچنین کمک های استانداری اصفهان به عنوان معین خوزستان مقاومت کردیم.
فرماندار اهواز ادامه داد: چیزی که بیشتر اهواز را آزار می داد روان آب ها از سمت بامدژ و الهایی به سمت شهر بود که با تقسیم کار بین دستگاه های اجرایی و تقویت دیواره ها توانستیم از نفوذ آب از آن سمت به اهواز جلوگیری کنیم.
وی افزود: برگشت آب در برخی از مناطق موجب حرکت آب به سمت عین ۲، ملاشیه وکوی سیاحی شده بود که با کمک مردم  و بسیج امکانات آب در این مناطق کنترل شد.
معضل برگشت فاضلاب به معابر و خیابان ها
فرماندار اهواز گفت:در روز هایی که سطح آب رودخانه  کارون بالا آمد، فاضلاب به خیابان ها و معابر برگشت داده شد و نگرانی و مشکلاتی برای مردم ایجاد کرد.
عالمی نیسی در پایان افزود: آبگرفتگی و بالا آمدن سطح آب باعث شکستگی شبکه آب و فاضلاب در برخی از نقاط شد، و پس از آن با  افزایش پمپ های تخلیه و تقویت امکانات، فاضلاب تخلیه  و مشکلات آن رفع شد.
 منبع:پایگاه خبری فرمانداری خوزستان

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست