• شناسه خبر: 3961

خط لوله نفت غرب کارون را به بندر جاسک برای صادرات می رساند

معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران گفت: افت فشار در مخزن پارس جنوبی تاثیری در تولید فازها از این میدان ندارد و اکنون تولید با ظرفیت طراحی شده انجام می شود. ...

پیمان نجف پور – شهرنوشت :

به گزارش شهرنوشت : رضا دهقان روز چهارشنبه ۲۳ مرداد ۹۸ در جمع خبرنگاران گفت: در مسیر خط لوله گوره به جاسک پنج ایستگاه تقویت فشار وجود دارد که هر کدام ۱۰ پمپ دارند و قرار است این ۵۰ پمپ در کشور و توسط شرکت های ایرانی تولید شود.
وی اضافه کرد: خط لوله ۴۲ اینچ گوره به جاسک به طول یکهزار کیلومتر با هدف انتقال نفت خام سبک و سنگین میادین غرب کارون با محوریت میادین مشترک احداث خواهد شد.
معاون شرکت ملی نفت ایران، با بیان اینکه خط لوله نفت غرب کارون را به بندر جاسک برای صادرات می رساند، افزود: این خط لوله با سرمایه گذاری ۲ میلیارد دلاری، ظرفیت انتقال یک میلیون بشکه در روز را داراست.
دهقان عنصر اصلی این طرح را لوله دانست و گفت: پمپ، مخازن و گوی های شناور برای بارگیری کشتی ها، ارکان دیگر این پروژه محسوب می شوند.
وی تاکید کرد: طول این خط لوله هزار کیلومتر و دارای پنج ایستگاه تلمبه خانه است و هر کدام ۱۰ پمپ دارند و قرار است ساخت این ۵۰ پمپ به سه شرکت سازنده ایرانی واگذار شود.
دهقان، ظرفیت نهایی مخازن ذخیره سازی در جاسک را ۲۰ میلیون بشکه دانست و افزود: در فاز نخست ۵۰ درصد این مخازن اجرا می شود و برای تولید ورق فولادی در ایران تلاش می شود.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه پیش از این شرکت «مرسک دانمارک »روی  موصوع لایه های نفتی فعالیت داشت، گفت: شناور کوروش برداشت از لایه نفتی را انجام می دهد و تولید برای سه تا چهار سال اینده به ۱۰۰ هزار بشکه  خواهد رسید.
وی تاکید کرد: قرار است در فاز ۱۱ پروژه تسریع شود  و اکنون با یک شرکت چینی در حال مذاکره هستیم و تفاوتی نسبت به قبل ندارد  و برنامه توسعه در دست اجراست و پیش بینی می شود که در پاییز امسال خبرهای جدید از فاز ۱۱ داشته باشیم.
به گفته دهقان، مذاکراتی هم با طرف های هندی در پروژه دیگر داریم که چنانچه هندی ها نتوانند در پروزه درگیر شوند، آماده اجرایی ساختن پروژه با توان داخلی هستیم.
وی پیرامون شایعاتی درباره افت فشاز مخزن در پارس جنوبی گفت: پیش بینی ما این است که افت فشار در پارس جنوبی از سال ۲۰۲۲ بر میزان تولید تاثیر گذار باشد و اکنون تاثیری روی میزان تولید ندارد و سیستم با ظرفیت طراحی کار می کند./آراس

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست