• شناسه خبر: 2740

مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان: توسعه گردشگری خوزستان نیازمند خلق تصویری مثبت در سطح کشور است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان گفت:خوزستان باوجود دست‎وپنجه نرم کردن با پدیده ریزگردها ، نقاط قوت بسیاری از جمله تنوع قومیتی را دارا است که به واسطه آن‎ها قابلیت برجسته شدن در کشور را دارد. ...

پیمان نجف پور – شهر نوشت :

علیرضا ایزدی دیروز(۱۴ اسفندماه ۹۶) در نشست خبری با اصحاب رسانه‎ و مطبوعات استان خوزستان برگزار شد ؛ اظهار کرد : همه ما به دو دلیل مدیون استان خوزستان هستیم؛ نخست به دلیل ایثارگری‎های رزمندگان این خطه در هشت سال دفاع مقدس و دفاع خوزستان از شرافت و غیرت ایرانی و دوم به این دلیل که خوزستان مادر ایران، هویت و خاستگاه تمام ایرانی‎ها است و من نیز به همین دلیل نسبت به این استان احساس دین می‎کنم.
مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان گفت :سازمان ما تلفیقی از سه حوزه میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری است ، نگاه جزیره‎ای در این سازمان وجود ندارد و دیدگاه‎ها یکپارچه است و تلاش ها در هر سه حوزه بصورت مساوی است .
ایزدی با اشاره به این که خوزستاندارای ظرفیت‎های غنی در حوزه‎های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است ؛عنوان کرد: در خوزستان، فرصت برای آزمون و خطا وجود ندارد . لذا باید برنامه‎محور بود تا بتوان کار تخصصی انجام داد و هدف را به نتیجه رساند.
مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خوزستان تصریح کرد : سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را سازمانی تخصصی است و واقعیت آن است که خوزستان نیز تمام پتانسیل‎های لازم را دارد .
وی ادامه داد : گردشکری یک علم است و باید با بهره گیری از تکنیک‎های روز دنیا و همچنین با بهره‎گیری از تجارب استان‎های دیگر کشور که در این زمینه موفق بوده اند ، برای این استان نیز برنامه‎ریزی کرد .
ایزدی گردشگری را به معنای عام، عرضه و تقاضا توصیف و خاطرنشان کرد: نگاه به تبلیغات نباید نگاه هزینه‎ای باشد و باید این نگاه را به نگاه سرمایه‎ای تبدیل کنیم.
وی تصریح کرد :امروز خوزستان باوجود دست‎وپنجه نرم کردن با پدیده ریزگردها ، نقاط قوت بسیاری از جمله تنوع قومیتی را دارا است که به واسطه آن‎ها قابلیت برجسته شدن در کشور را دارد.
مدیرکل میراث فرهنگی یکی از مسائل را نبود شیوه‎های مناسب تبلیغاتی دانست و تأکید کرد: باید بتوان تصویر خوبی از ظرفیت‎های استان را به سایر استان‎ها و حتی کشورهای خارجی معرفی کرد تا مثلا حتی اگر کشورهای حوزه خلیج فارس قصد زیارت به مشهد را دارند مرکزیت سفر را اهواز قرار دهند.
ایزدی بیان کرد: نقد را می‎پذیرم اما نقدی که با تخریب همراه باشد، زیبنده نیست .
وی با تأکید بر این‎ که میراث فرهنگی باید موتور محرک توسعه باشد، افزود: تا زمانی که جوامع محلی، انتفاعی نبرند، توسعه در این بخش اتفاق نخواهد افتاد. در عرصه میراث فرهنگی باید مطالبه‎گرا بود واین مطالبه‎گرا بودن باید در حوزه ملی باشد.
مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خوزستان ایجاد نشاط را اصلی‎ترین اولویت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد و افزود : باید از خوزستان صدها برند داشته باشیم، بنابراین امیدوارانه به آینده بنگرید و امید را ایجاد و تصویر جدید از خوزستان خلق کنید. غذا، خوراک و صنایع دستی خوزستان در کشور منحصر به فرد است.
ایزدی خطاب به خبرنگاران گفت : از شما می‎خواهم که همدل و همراه ما باشید و کمک کنید تا حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را همچنان توسعه دهیم. برای خلق اتفاق مثبت همه دست به دست هم دهیم چراکه ابزاری قدرتمندتر از رسانه برای ایجاد تصویر مثبت در اذهان عمومی وجود ندارد.  
مدیرکل میراث فرهنگی خوزستان تصریح کرد : جوامع محلی باید حافظ محوطه‎ها باشند. باید با بزرگان روستاهای اطراف بناهای تاریخی وارد گفت‎وگو شد و با مشارکت جوامع محلی میراث فرهنگی استان را حفظ و گردشگری را توسعه داد.
ایزدی با تأکید بر این‎که باید در استان به سمت رویدادسازی در شهرهای مختلف حرکت کرد، افزود: رویدادی مانند گل نرگس باید در شهرهای دیگر استان نیز برگزار شود. پتانسیل هر شهرستان باید شناسایی شود و مطابق با آن‎ها رویداد برگزار کرد.

وی درخصوص مشکلاتی که در باب بناهای تاریخی دارای مالک خصوصی وجود دارد نیز گفت: واقعیت این است که سازمان توان خرید بناهای تاریخی با مالکیت خصوصی را ندارد ولی می‎تواند با مشارکت این مالکان در راستای حفظ و مرمت این آثار و استفاده بهینه از آن‎ها برای توسعه گردشگری گام بردارد.

مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خوزستان در پاسخ به سؤال مطرح شده در خصوص خانه مسافرها؛ گفت: خانه ‎مسافر و اقامت‎گاه بوم‎گردی حتما باید در استان راه‎اندازی شوند ولی منافع هتل‎های استان و سرمایه‎گذاران هم باید در نظر گرفته شود.
ایزدی با بیان این ‎که در حوزه راهنمایان گردشگری محلی، آموزش مغفول مانده است، افزود: به یاری خدا قصد داریم تا با دادن مکانی به سازمان‎های مردم‎نهاد، خلاء آموزش را پر کنیم.
وی بیان کرد : امیدواریم سال ۱۳۹۷سال همدلی اداره کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری خوزستان و اصحاب رسانه‎ و مطبوعات استان باشد تا بتوان به واسطه این همدلی ، تصویری جدید از خوزستان ارایه داد.
مدیرکل میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری خوزستان در پایان ساماندهی سه محوطه تاریخی جهانی استان برای داشتن یک محور گردشگری را نخستین برنامه میراث فرهنگی استان برای سال ۹۷ عنوان کرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست