• شناسه خبر: 4162

معاون اول قوه قضاییه عنوان کرد:مطالبه بحق مردم از قوه قضائیه برخورد با فساد است /قضاوت امر خطیری است /لزوم تسریع در اجرای احکام+گزارش تصویری

آیین تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری خوزستان، امروز ۳۰ مردادماه با حضور حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضاییه، در اهواز برگزار شد. ...

پیمان نجف پور – شهرنوشت :

به گزارش شهرنوشت ، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای در آئین تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری خوزستان که امروز چهارشنبه (۳۰ مردادماه ۹۸ ) در سالن گیت بوستان اهواز برگزار شد، اظهار کرد : فضای مسموم در برخی موارد، کمبود نیروی انسانی و همچنین تجهیزات بخشی از مشکلات موجود دستگاه قضا است و اگر قضات بخواهند در این میدان عادلانه حکم صادر کنند باید به خداوند متعال، قرآن کریم و ائمه اطهار (ع)پناه ببرند.
محسنی اژه ای افزود : قضاوت امر خطیری است ، هر کدام از شما که خدمت قضایی انجام داده‌اید پرونده‌های زیادی از مردم را ورق زده اید. اما ما باید یک بار پرونده خودمان را ورق بزنیم و ببینیم در آنچه انجام داده‌ایم، در روزی که این پرونده اعمال ما  باز می‌شود آیا پرونده را به دست راست ما می‌دهند یا دست چپ.
معاون اول قوه قضاییه ادامه داد: باید ببینیم که در آن روز جلوی امیرالمومنین(ع) سر به زیر خواهیم بود یا سربلند. باید از امروز همه به فکر پرونده خودمان باشیم. اگر از خودمان شروع نکنیم نمی‌توانیم عدالت را برقرار کنیم. اگر می خواهیم عدالت را برقرار کنیم باید خودمان حامل عدالت باشیم و زمانی می‌توانیم حامل عدالت باشیم که خودمان را ساخته باشیم.
 وی گفت: کار قضا، امر خطیری است. امروزه مردم بحق از ما توقعات زیادی دارند. مردم، بحق از قوه قضاییه توقع دارند که جلوی کمی‌ها و فسادها در اقسام مختلف آن گرفته شود. امروز در شرایطی هستیم که گاهی حق و باطل در هم آمیخته می‌شود.
محسنی اژه‌ای بیان کرد : گاهی در فضای مجازی و غیرمجازی تشخیص حق و باطل و احقاق حق آسان نیست. امر قضا کاری مشکل، فضا مسموم و مشکلات زیاد است و قاضی، کارمند قضایی و تجهیزات نیز کم داریم اما با این شرایط ما می‌خواهیم در این میدان آنچه که رضایت حق تعالی است را انجام دهیم و برای این کار باید از خدا، ائمه و معصومین مدد بگیریم.
معاون ادل قوه قضائیه با اشاره به تودیع و معارفه رئیس کل دادگستری خوزستان گفت : آقای افشارنیا حدود ده سال آن چه در توان داشتند برای خدمت به مردم و دستگاه قضا انجام دادند. آقای مرادی نیز طلبه خوشنامی هستند و با دستگاه قضا ارتباط داشتند. امیدوارم همانطور که رضای حق تعالی است، قدم بردارند.
محسنی اژه ای تصریح کرد: از آحاد مردم، بزرگان طوایف و اقشار مختلف خواهشی دارم. بسیاری از مسائلی که امروزه در دستگاه قضایی مطرح می‌شود را مردم می‌توانند خودشان حل و فصل کنند. خیر و برکتی که در صلح و سازش هست را معلوم نیست که ما بتوانیم در دستگاه قضایی تامین کنیم. در بسیاری مواقع ممکن است برای ما حقیقت روشن نشود و بعد از حکم صادر شده نیز هر دو طرف دعوا ناراضی باشند اما وقتی خودم مردم مواردی که قابل گذشت و اغماض است را ببخشند، خیر و برکت و عنایتی که خدا به آن بخشش می کند ارزش بسیاری دارد.
وی گفت: تنها در سال ۹۷ در چند مورد دادخواست، ۴۲ هزار و ۲۷۷ فقره پرونده تشکیل شده است که بسیاری از این پرونده‌ها مربوط به مسائل خانوادگی بود. اگر مردم، دستگاه‌ها و سران طوایف کمک کنند که این ۴۲ هزار پرونده به دستگاه قضایی نیاید، قاضی ما می‌تواند با دقت بیشتری به پرونده‌های اصلی بپردازد. این در حالی است که تنها در زمینه سرقت قابل تعزیر، ضرب و جرح عمدی و غیر عمدی، توهین و تهدید، ۱۸۱ هزار پرونده تشکیل شده است.
محسنی اژه ای افزود: از رئیس کل جدید دادگستری خوزستان خواهشی دارم؛ شورای حل اختلاف فعلی که امروزه به یک جریان دولتی تبدیل شده است، باید توسعه پیدا کند اما شما از ظرفیت استانداری، فرمانداری، حوزه‌های علمیه، دانشگاه‌ها، بسیج و … برای کاهش دادخواست‌ها استفاده کنید و با مشورت با بزرگان و مدیران و مسئولان، ترتیبی بدهید که از همه امکانات استان با هم‌افزایی همه برای خدمت به مردم استفاده شود.
وی ادامه داد : از بزرگان طوایف مختلف خوزستان و آحاد مردم درخواست می شود اختلافات قابل مصالحه و سازش را به دستگاه قضایی ارجاع ندهند و تا حد ممکن با بخشش و صلح برخورد کنند زیرا از یکسو در امر بخشش برکات بسیاری وجود دارد و از سوی دیگر به دلیل روشن نبودن زوایای گوناگون مساله مورد اختلاف، ممکن است آرای صادره در دادگاه ها درخصوص این پرونده ها مورد رضایت هیچ کدام از ۲ طرف نباشد.
معاون اول قوه قضاییه خاطرنشان کرد: امروزه مردم انقلابی کشور مستحق خدمت هستند. همه باید خالصانه، خادمانه و بی‌منت در خدمت مردم باشیم. مردم خوزستان از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. باید همه مدیران فکر کنند که چگونه می‌توان به خوزستان که از نعمت‌های الهی بسیاری برخوردار است، کمک کرد. خوزستانی که از نعمت دریا، نهرهای خوب و … برخوردار است اما در طول هشت سال جنگ این همه صدمه دیده است و حالا نیز مسائل زیست محیطی را تحمل می‌کند. باید همه دست به دست هم دهیم تا به این مردم خالصانه و بی‌منت کمک کنیم.
محسنی اژه‌ای گفت: برخی از بازداشت‌های موقت ما طولانی شده است. البته ممکن است شما برای این کار دلیل داشته باشید. اما گاهی می‌بینید که بازداشت موقت، سه ماه، چهارماه، پنج ماه یا بیشتر طول کشیده است. دادستان و دادگستری باید جلسه برگزار کنند و اقدام ویژه‌ای در این زمینه انجام دهند تا کسانی که ضرورتی برای بازداشت آنها وجود ندارد، در بازداشت نباشند. اگر هم ضرورتی برای این کار وجود دارد، باید روند رسیدگی به پرونده را تسریع کنید. این کار آثار منفی دارد. درست است که اثر بازدارندگی هم دارد اما تلاش کنیم که یک نفر برای یک مدت طولانی در بازداشت موقت نماند.
وی با اشاره به لزوم تسریع در اجرای احکام صادر شده تصریح کرد: احکام صادر شده حاصل تلاش مسئولان قضایی است. اگر این احکام در اجرای احکام بماند، همه زحمات شما بی‌فایده می‌شود. بررسی کنید که چه تعداد حکم دارید که اجرا نشده است. یا چه احکامی دارید که می‌توان اجرای آنها را تسریع کرد. تاخیر در اجرای احکام در روحیه مردم، دادسرا، دادگاه و … تاثیر منفی دارد.
معاون اول قوه قضاییه افزود: از اساتید دانشگاه و حوزه علمیه کمک بگیرید. جذب نیرو را توسعه بدهید. تعداد قابل توجهی از نیروهای استان خوزستان غیربومی و تحت فشار هستند. برخی از این افراد بیش از ۱۰ سال است که از خدمت آنها در خوزستان می‌گذرد و می‌خواهند از استان خارج شوند. از طرفی هم رئیس کل بحق با این درخواست آنها موافقت نمی‌کند. کسی که مشکل دارد هم نمی‌تواند به درستی کار کند. از شما می‌خواهم از مجموعه و فرد، صیانت داشته باشید.

در این آئین از فرهاد افشارنیا تکریم و حجت الاسلام صادق مرادی به عنوان رئیس کل جدید دادگستری خوزستان معرفی شد؛ حجت الاسلام مرادی پیش از این ریاست دادگاه ویژه روحانیت خوزستان را عهده‌دار بود، فرهاد افشارنیا نیز از آبان سال ۹۳ تاکنون به عنوان رئیس کل دادگستری خوزستان فعالیت می کرد.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست