• شناسه خبر: 732

مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب در نشست خبری خود مطرح کرد :

خشک کردن تالاب هور العظیم برای رسیدن به تولید نفت روش اشتباهی بود/ ۴۱ درصد قطعات و تجهیزات مورد نیاز مناطق نفتخیز جنوب از سازندگان خوزستانی تأمین می‌شوند/جمع آوری فلرهای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در آینده نزدیک حدود ۴۱ ...

                                            آخرین وضعیت عملیات مهار چاه رگ سفید
‎بیژن عالیپور در نشست خبری با اصحاب رسانه که امروز ، ۱۳آبان ماه در حاشیه نهمین نمایشگاه تخصصی ساخت داخل تجهیزات صنعت نفت در اهواز برگزار شد، برگزار شد، به آتش سوزی چاه ۱۴۷ رگ سفید اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر شرکت مناطق نفت خیز جنوب با همکاری شرکت ملی حفاری ایران در حال آماده سازی محل چاه‌ها، جاده‌های دسترسی و استخر آب هستند و کمتر از چهار روز بیش از ۲۵۰ کیلومتر خط لوله آب از دو منطقه رودخانه زهره و امیدیه به سمت چاه ۱۴۷ کشیده شده است .هم اکنون پنج خط آب چهار اینچ و سه انشعاب از منطقه تله چگا و ۲ انشعاب از داربهاره به محل حادثه کشیده شده است و به محض آماده شدن چاه‌ها، دکل‌های شرکت ملی حفاری در منطقه مستقر خواهد شد.
عالیپور ادامه داد: این‌که ساختار ساختمانی منطقه رگ سفید ساختاری پیچیده از گل و سنگ است، کار سختی می باشد. این کار از طریق بکارگیری بلدوزر و بیل مکانیکی در حال انجام است و خوشبختانه استخر خوبی در محل آماده و اقدامات مناسبی در این استخر برای جلوگیری از هدر رفت آب انجام شده است.
عالی پور با بیان اینکه تجهیزات آسیب دیده در محوطه چاه رگ سفید در حال انتقال است، گفت: ‎بعد از آماده شدن محل چاه ها دو دکل حفاری که ابعاد و حجم آن نسبت به دکل های چینی کمتر است به منظور خاموش کردن چاه ۱۴۷ رگ سفید در آن محل استقرار و نصب خواهد شد .
مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب با بیان اینکه علاوه بر احداث چاه‌های انحرافی، از ظرفیت استخر و پمپ‌های آتش‌نشانی که با ظرفیت بسیار بالایی به وسیله دستگاهی بنام استینگر برای خاموش کردن آتش سوزی استفاده خواهد شد، گفت: در حال حاضر تجهیزات آسیب دیده از روی چاه با همکاری شرکت ملی حفاری ایران به سختی در حال انتقال است تا برای استفاده از چاه انحرافی و استخر آب مشکلی ایجاد نشود .
عالی پور با اشاره به همکاری صمیمانه شرکت مناطق نفت خیز جنوب  و شرکت ملی حفاری در بحث آتش سوزی چاه ۱۴۷ رگ سفید، ادامه داد: آوردن کلیه تجهیزات آسیب دیده بر روی چاه بسیار کار سختی است،این تجهیزات که با فشار بسیار زیادی در حال سوخت است روی چاه ۱۴۷ این تجهیزات خارج می شود.
وی افزود: کارها به خوب پیش می رود، افراد به صورت تمام وقت در حال کار هستند و تمام تجهیزات کامل است و‌کم و کسری وجود ندارد.
عالیپور همچنین در رابطه با نمایشگاه ساخت تجهیزات صنعت نفت اطهار داشت: تشکر می کنم از برگزار کنندگان این نمایشگاه و همچنین از سازندگان و شرکت های خدماتی.
مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به اینکه حدود ۶۱ درصد سازندگان ، ۳۴ درصد تامین کنندگان و حدود ۵ درصد هم شرکت های خدماتی  در این نمایشگاه هستند، تصریح کرد:تمام اهداف ما آن است که در راستای شعار سال مقام معظم رهبری در جهت اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال کار را پیش ببریم ، خوشبختانه با طرح‌هایی که از سوی وزیر نفت ابلاغ شده، نوسازی تأسیسات شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب خیز که این تاسیات در تولید ۳ میلیون نفت خام و با گاز مایع بیش از ۳۱۷۰ هزار بشکه تولید ی کند در دستور کار قرار دارد .
نوسازی تأسیسات توسط صنعتگران داخلی، اشتغالزایی را به دنبال دارد
عالی پور ادامه داد: نوسازی تأسیسات شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب که حدود ۳ میلیون بشکه نفت خام و با احتساب نفت و گاز مایع بیش از ۳ میلیون و ۱۷۰ هزار بشکه تولید دارد، عمدتا بر عهده صنعتگران داخلی است که این نوسازی تأسیسات توسط صنعتگران داخلی، هم اشتغالزایی را به دنبال دارد و هم صنعتگران کلیه تاسیساتشان از داخل است هر صنعتگری که هر دستگاهی را داخل بسازد دیگر آن قطعه را از خارج وارد نخواهیم کرد.
وی با بیان اینکه خطوط لوله موردنیاز شرکت ملی مناطق نفت خیز از لوله سازی اهواز و سایر لوله سازی های داخلی تامین میشود، عنوان کرد: هدف ما این است که کلیه تجهیزات خود را از داخل تامین کنیم.
عالی پور با اشاره به اینکه پیش از انقلاب کلیه تجهیزات نفت از خارج تأمین می‌شد یادآور شد: خوشبختانه در سال‌های اخیر بسیاری از کالاها و تجهیزات صنعت نفت از داخل تأمین و همکاری‌های بسیار خوبی با سازندگان داخلی ایجاد شده است .
حدود ۴۱ درصد قطعات و تجهیزات مورد نیاز مناطق نفتخیز جنوب از سازندگان خوزستانی تأمین می‌شوند
وی اضافه کرد: حدود ۴۱ درصد قطعات و تجهیزات مورد نیاز مناطق نفتخیز جنوب از سازندگان خوزستانی تأمین می‌شوند و در مجموع ۸۰ درصد از تجهیزات مورد نیاز ساخت داخل کشور است. با ابلاغیه وزیر نفت در خصوص ۱۰ گروه کالای اساسی، امیدواریم این کالاها نیز توسط سازندگان داخلی تولید شوند تا نیازی به وارد کردن تجهیزات و تاسیسات صنعت نفت وجود نداشته باشد. در حال حاضر پمپ‌هایSRP، پمپ‌های فرآیندی، پمپ‌های نفت خام و کمپرسورهای C16 که سازنده اصلی آن در آمریکا بوده است و بر خلاف گذشته در داخل کشور تولید می‌شوند.
عالی پور با اشاره به اقلام ده‌گانه که شامل شیر سرچاهی ساخت شرکت بهسازان جنوب، پمپ میله‌ای مکشی و سایر تجهیزات که ساخت آن‌ها توسط معاونت پژوهشی دانشگاه شهید چمران اهواز صورت گرفته است، بیان داشت: این اقلام از جمله تجهیزات مهم تولید داخل هستند.
مدیرعامل شرکت مناطق نفت خیز جنوب با اشاره به وضعیت فعلی تولید و فرآیند تولیدات شرکت ملی مناطق نفت خیز پس از برجام، اظهار کرد: صادرات ما در زمان تحریم بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه بود، پیش از تحریم‌ها کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بویژه عربستان با کنایه عنوان می‌کردند، ایران درنظر دارد طی ۶ ماه ۵۰۰ هزار بشکه نفت افزایش تولید داشته باشد اما پس از تحریم‌ها در سفر وزیر نفت به نروژ وزرای حاضر در این سفر عنوان کردند ایران تولید خود را افزایش ندهد و در همین حد حفظ کند که با مخالفت وزیر نفت مواجه شدند.
 هیچگونه وقفه‌ای در تولید و صادرات و تامین خوراک پالایشگاه‌های کشور و پتروشیمی‌های استان بوجود نیامده است
 وی ادامه داد: بیش از یک میلیون نفت خام، نفتا و گاز مایع تولید کردیم و صادرات غرب کارون و سایر شرکت‌های نفتی کشور بیش از یک میلیون بشکه بود و بیش از ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه صادرات داشتیم. بنابراین خوشبختانه آن ها ناامید شدند علی رغم فرسوده بودن تأسیسات که محدودیتی برای تولید وجود ندارد با تلاش‌های صورت گرفته در شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب تاکنون هیچگونه وقفه‌ای در تولید و صادرات و تامین خوراک پالایشگاه‌های کشور و پتروشیمی‌های استان بوجود نیامده است.
جمع آوری فلرهای شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب در آینده نزدیک
عالی پور گفت: با امضای تفاهم نامه با یک شرکت ایتالیایی، در آینده دیگر شاهد جمع آوری فلرهای شرکت ملی مناطق نفت‌خیز خواهیم بود. پیش از این نیز با دو شرکت قراردادی به امضا رسید که گاز فلرهای میادین نفتی کرنج، پارسی، منصوری و مارون را به برق تولید کرده و گاز آن‌ها را به شرکت گاز و یا شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب ارسال کنند.
وی افزود: در حال حاضر به علت آنکه در اهواز دو و اهواز سه، مقداری گاز سوزانده می‌شود، دو شرکت در حال کار هستند که تا چند ماه آینده دیگر شاهد فلرهای نفتی در اطراف اهواز نباشیم.
همچنین با دستور وزیر نفت در اهواز و مارون هیچ نفت و گازی در گودال سوزانده نمی‌شود و توسط دستگاه MOT فرآوری می‌شود.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با بیان این‌که تحریم‌ها برای ما فرصت بود، اظهار کرد: سازندگان داخلی از فرصت تحریم استفاده کرده و به تولید خود شتاب دادند. پیش از تحریم حضور سازندگان تجهیزات داخلی استان خوزستان حدود ۲۳ درصد بودند که در حال حاضر این رقم در استان به ۴۱ درصد و در کشور به ۸۰ درصد رسیده است.
خشک کردن تالاب هور العظیم برای رسیدن به تولید نفت روش اشتباهی بود
عالی پور با بیان اینکه در دوره تحریم اقدامات بسیار خوبی انجام شد، گفت: بیش از ۳۰ هزار مورد اقدامات مهندسی درون چاهی و بیش از ۶ هزار مورد تعمیرات اساسی تجهیزات، بیش از ۷۰۰ مورد تعمیرات اساسی ماشین آلات، توربین و کمپرسور، بیش از ۷ هزار مورد اصلاحیه فرآیندی، تایید بیش از ۵ هزار مورد اصلاحیه خطوط لوله و بیش از ۳۰ هزار خطوط لوله در ۵ شرکت بهره‌بردار مناطق نفت خیز انجام شد که همه این اقدامات موجب شد پس از رفع تحریم، تولید حداکثری را داشته باشیم.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب خاطرنشان کرد:  طبق دستور وزیر نفت چند جلسه در خصوص ۱۱ مخزن که به صورت EPCF  هستند، برگزار شد تا با انعقاد قرارداد با این شرکت‌ها بتوانیم با هزینه‌ای معادل ۳ میلیارد دلار، علاوه بر تولید موجود به میزان ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار بشکه افزایش تولید داشته باشیم.
عالی پور همچنین با بیان اینکه علت حادثه چاه ۱۴۷ هنوز مشخص نیست، عنوان کرد: پس از خاموش شدن چاه نفت، کارشناسان مربوطه علت این اتفاق را مورد بررسی قرار خواهند داد.
به گفته مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب خشک کردن تالاب هور العظیم برای رسیدن به تولید نفت روش اشتباهی بود، و همچنین طبق اظهارات وزیر نفت برخورداری هورالعظیم از آب مهمتر از نفت است.
منبع : آراس- شکوفه پایدار

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست