• شناسه خبر: 1782

استاندار خوزستان در شورای مدیریت بحران:خوزستان بعنوان معین منطقه ۱۸ شهرداری تهران در زمان وقوع بحران و زلزله/ ممکن است نیروگاه‌های برق‌آبی خوزستان نتوانند در تابستان کار کنند.

شریعتی تاکید کرد:ممکن است شرایط آبی به نحوی شود که نیروگاه‌های برق آبی نتوانند در تابستان کار کنند و از مدار خارج شوند. به همین دلیل باید تولید برق مدیریت شود و مشخص شود که در تابستان با قطعی برق مواجه خواهیم شد یا نه. ...

پیمان نجف پور -شهر نوشت :

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان امروز (۱۶ دیماه ۹۶ ) در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران خوزستان ، اظهار کرد : پس از شورای تأمین، شورای مدیریت بحران به عنوان مهمترین شورا شناخته شده است.
استاندار خوزستان با بیان اینکه در زمینه بسیج کلیه نیروها پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته ایم گفت:  زلزله بم در سال ۸۲ با ۶ ریشتر حدود ۴۰ هزار کشته به جای گذاشت ولی در چند ماه گذشته چنین زلزله‌ای در کرمان رخ داد و هیچ کشته‌ای نداشت و تنها چند ساختمان خراب شدند که این موضوع نشان از پیشرفت و اصلاحات خوبی دارد که در این زمینه انجام شده است.
شریعتی با اشاره به اینکه شرایط زمین‌شناسی و جغرافیایی کشور نشان می‌دهد که ما در منطقه‌ای قرار داریم که در معرض آسیب‌های طبیعی از جمله زلزله قرار دارد بیان کرد: همیشه باید آمادگی مقابله با حوادث را داشته باشیم و کار را بر دوش یکدیگر قرار ندهیم.
وی گفت : مدت زیادی از زلزله سر پل ذهاب در غرب کشور نگذشته است ، دیدیم که اگر همه دستگاه‌های کشوری بسیج نمی شدند نمی توانستیم این زلزله را مدیریت کنیم.
استاندار خوزستان  با اعلام اینکه استان خوزستان به عنوان معین منطقه ۱۸ شهرداری تهران جهت کمک در زمان وقوع بحران‌های احتمالی از جمله زلزله تهران تعیین شده است، خاطرنشان کرد: در این زمینه باید وظایف همه دستگاه ها تقسیم‌بندی و سهم هر یک مشخص شود.
شریعتی با انتقاد از اینکه دستگاه‌های مختلف نیروهای آموزش‌دیده ندارند گفت: این در حالی است که باید ظرفیت خدمت‌رسانی به همنوعان و هموطنان در خوزستان افزایش یابد.
استاندار خوزستان با اشاره به لیست برآورد امکانات مورد نیاز خوزستان جهت کمک‌رسانی به منطقه ۱۸ تهران در زمان وقوع بحران و زلزله عنوان کرد: باید سهم هر دستگاه از نظر نیروی انسانی و امکانات مشخص شود و با تشکیل کمیته‌ای از سوی پدافند غیرعامل، بر آماده‌سازی سهم هر دستگاه نظارت شود.
وی با اشاره به دور بودن استان خوزستان از تهران گفت: گاه در زمان بروز بلایای طبیعی از کشورهای همجوار کمک‌رسانی می‌شود ، درست است که خوزستان از تهران دور است ولی این کمک‌ها از عهده خوزستان برمی‌آید لذا باید استان تجهیز شود و برای همین است که باید چابک باشیم تا در سریعترین زمان ممکن به محل حادثه برسیم.
شریعتی افزود : در زلزله سر پل ذهاب اولین آمبولانس‌هایی که به محل حادثه رسیدند آمبولانس‌های دانشگاه‌ علوم پزشکی دزفول بودند که این نشان از آمادگی امکانات دارد.
استاندار خوزستان با اشاره به ضرورت ایجاد سالن‌های چند منظوره مدیریت بحران ، بیان کرد: این سالن ها باید در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار دارند و فرمانداران مسئول هستند که این سالن‌ها را به مدیریت بحران برگرداند یا سالن‌های جایگزین با امکانات لازم فراهم کنند.
وی با بیان اینکه ‫چهار روستای خوزستان در معرض خطر رانش زمین ‬قرار دارند تصریح کرد: بنیاد مسکن با نظارت فرمانداران شهرستان‌های مربوطه برای ۴ روستای در خطر طرح اجرایی آماده کند و گزارش ارائه دهد تا مصوبات مورد نیاز طرح‌ها را فراهم کنیم و سازمان برنامه و بودجه خوزستان نیز موظف است که این موضوع را جزو اولویت‌های اصلی قرار دهد.
استاندار خوزستان ادامه این جلسه به بحث بحرانی آب و برق در خوزستان اشاره کرد و یادآور شد: کشاورزان اقدام به کشت کرده‌اند و این جز معیشت آن ها محسوب می شود و لازم است که فرمانداران ، جهاد کشاورزی و سازمان آب و برق خوزستان کمیته‌های مشترکی تشکیل داده و دستگاه‌های متولی امر را درگیر و وارد کار کنند تا به اهمیت این موضوع پی ببرند و از آنجایی که در حال حاضر در خصوص تامین آب کشاورزی بین مردم شهرستان‌ها اختلاف ایجاد شده است که باید فارغ از مسائل حاشیه‌ای و قومی تلاش کنیم تا عدالت را برقرار کنیم و همچنین باید مناطق پایین‌دست در تخصیص آب لحاظ شوند.
استاندار خوزستان در پایان به لزوم اندیشیدن پیرامون آب و تامین برق درتابستان آینده تاکید کرد: ممکن است شرایط آبی ما به نحوی شود که نیروگاه‌های برق‌آبی نتوانند در تابستان کار کنند و از مدار خارج شوند و به همین دلیل است که باید تولید برق مدیریت شود و از الان مشخص شود که در تابستان با قطعی برق مواجه خواهیم شد یا نه . همچنین حهاد کشاورزی ملزم است در این زمینه همکاری های لازم را داشته و برخی مشکلات و کاستی ها را بدوش بکشد .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست