• شناسه خبر: 17369

وجاق روشن روزگار بختیاری با برنامه《شوگار》

به گزارش شهرنوشت: یاداشتی از : هوشنگ نوبخت چند وقتی است با تدبیر جناب آقای دبیقی ، مدیرکل صدا و سیمای خوزستان شاهد پخش ویژه برنامه ای مختص جامعه بختیاری به نام《شوگار》هستیم. برنامه ای با ماهیت فرهنگ و هنر که قصد دارد به م ...

به گزارش شهرنوشت:

یاداشتی از : هوشنگ نوبخت

چند وقتی است با تدبیر جناب آقای دبیقی ، مدیرکل صدا و سیمای خوزستان شاهد پخش ویژه برنامه ای مختص جامعه بختیاری به نام《شوگار》هستیم.
برنامه ای با ماهیت فرهنگ و هنر که قصد دارد به معرفی و بررسی شخصیت ها، ظرفیت ها، استعدادها و اماکن بختیاری بپردازد.
بی شک آغاز هر برنامه یا حرکتی با چالش ها و نقدهایی همراه است که صدالبته شامل این برنامه هم می شود و در فرصتی مناسب بدان خواهیم پرداخت تا بلکه کمکی به غنی تر شدن آن کرده باشیم اما قصد ما از نوشتن و انتشار این مطلب، پرداختن به ضرورت تولید و پخش چنین برنامه ای در سیمای خوزستان بود که سال ها مطالبه جدی و اساسی جامعه فرهیخته و نخبه بختیاری استان خوزستان بود.
سال های سال جامعه بزرگ بختیاری در استان خوزستان ، اندک برنامه های فرهنگی و هنری مد نظر ایل و تبارشان را از سیمای چهارمحال و بختیاری یا کهگیلوبه و بویراحمد دنبال می کردند در حالی که ظرفیت های نهفته و آشکاری در استان وجود داشت و هیچکس هم در این سال ها نه به خواسته فرهنگی و رسانه ای بزرگترین ایل کشور پاسخ می داد و نه کسی متوجه شد که چرا همت و اراده ای وجود نداشت تا غنی ترین ایل عشایری کشور در رسانه ملی بتواند ساعتی برنامه با محوریت زبان، فرهنگ و هویت خود داشته باشد؟!
اینک و پس از ده ها سال شاهد پخش اولین ویژه برنامه بختیاری در سیمای خوزستان هستیم. برنامه ای که قصد دارد در یک محتوای ترکیبی به معرفی ظرفیت های انسانی، اقتصادی، جغرافیایی و فرهنگی قوم لر و بیشتر ایل بختیاری بپردازد.
وصی عبدالهی تهیه کننده و مجری همتبار ما که سال ها در رسانه ملی فعالیت داشته با سختی های بسیار توانسته این برنامه را روی ریل تولید و حرکت قرار دهد تا بستری را فراهم آورد تا جامعه نخبگان و هنرمندان بختیاری و قوم بزرگ لر در ادامه مسیر به او بپیوندند و این قطار پربار رسانه ای و فرهنگی را سالم تر، غنی تر و سریعتر از همیشه به سرمنزل مقصود برسانند.
تنوع فرهنگی و قومی در خوزستان یک فرصت طلایی برای صداوسیما است که در کنار نگاه ملی به ظرفیت ها و اصالت ها به خرده فرهنگ هایی بپردازد که اساس جوامع زیست بوم خوزستان و کشور را تشکیل می دهند.
باید بپذیریم یکی از دلایلی که باعث شده به شدت دچار تغییر سبک زندگی در جامعه ایرانی شده و به سرعت در حال فاصله گرفتن از ریشه و هویت ایرانی و اسلامی مان شویم به گونه ای که فرزندان مان با ریشه خود بیگانه تر از همیشه باشند ، همین عدم توجه و پرداختن اصولی و اساسی به فرهنگ های ناب اقوام ، ایلات و عشایری است که تنها گوشه ای از ریشه تاریخی آن ها ، آرزوی بیشتر جوامع و کشورهای غربی است که با سفسطه ای رنگین و دروغین رسانه ای شان مدعی صدور فرهنگ شده اند.
این جانب به عنوان یک پژوهشگر و روزنامه نگار مستقل دوستدار فرهنگ اقوام ایران زمین، ضمن تقدیر از تدبیر مدیرکل صدا سیمای خوزستان و همه عوامل سختکوش برنامه شوگار امیدوارم ضمن تقویت چنین برنامه هایی شاهد تولید و ساخت برنامه هایی ترکیبی از همه اقوام استان در رسانه ملی باشیم تا همه دنیا شاهد اصالت، درایت، نجابت، فرهنگ، تاریخ، هویت و وحدت خوزستانی های عزیزی باشند که در طول تاریخ و علیرغم تفاوت های آشکار زبانی و نژادی به همدلی و عشق به میهن که مادر مشترک همه ماست، زبانزد خاص و عام بوده اند و هرگز دوست ندارند ذات پاک و ریشه تاریخی شان را به دلیل عدم توجه فرهنگی و زسانه ای از دست بدهند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست