• شناسه خبر: 2816

استاندار خوزستان در پنجمین همایش ملی مدیریت شبکه های آبیاری و زهکشی : انتقال آب بر اساس کیفیت مناطق پایین دست صورت گیرد

شریعتی گفت:باید زهاب ها را از تهدید به فرصت تبدیل نماییم و برای اینکار طرحی در دست مطالعه است تا از با بهره گیری از متدهای روز دنیا بتوانیم از زهاب ها بویژه زهاب های صنعت نیشکر در کشت مجدد و حتی برای مهار کانون های ریزگر ...

پیمان نجف پور – شهر نوشت :

غلامرضا شریعتی امروز (۲۱ اسفندماه ۹۶) در پنجمین ‘همایش ملی مدیریت شبکه های آبیاری و زهکشی’ در سرسرای گیت بوستان اهواز در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری ،تحلیلی شهر نوشت ؛ اظهار کرد: در حال حاضر کیفیت پایین آب در شهرهای خرمشهر، آبادان و اهواز باعث زیان به محصولات کشاورزی و کاهش تولید و کیفیت آن ها شده است.
شریعتی ادامه داد : افزایش شوری آب، اختلاط آب با نمک در مسیرهای مختلف از جمله مخزن سد گتوند علیا نیز از موارد دیگری است که باید در انتقال آب مورد توجه قرار گیرد.
استاندار خوزستان گفت : سابقه خوزستان در بحث کشاورزی و همچنین تعداد زیاد کشاورزان در استان باعث شده تا بحث آب در این استان با کارشناسی بیشتری دیده شود و کارشناسان استان در برابر نظر مرکز سر خم نکرده و اظهارات علمی و کارشناسانه ارائه دهند.
شریعتی افزود : باید بدون کاهش سطح زیر کشت و کاهش حوزه کشاورزی خود را با شرایط موجود آّب در کشور تطبیق داد.
استاندار خوزستان گفت: با توجه به خشکسالی و کاهش نزولات جوی باید تلاش کنیم با برنامه ریزی و استفاده از نظرات کارشناسی خود را با شرایط موجود وفق دهیم در عین حال سطح کشت فعلی را حفظ نماییم.
شریعتی ادامه داد : افزایش راندمان و بهره وری از آبها در این شرایط بسیار حائز اهمیت بوده و در این راستا در نظر داریم استفاده مجدد از زهاب ها را در دستور کار قرار دهیم.
وی بیان کرد : ما باید زهاب ها را از تهدید به فرصت تبدیل نماییم و برای اینکار طرحی در دست مطالعه است تا از با بهره گیری از متدهای روز دنیا بتوانیم از زهاب ها بویژه زهاب های صنعت نیشکر در کشت مجدد و حتی برای مهار کانون های ریزگرد استفاده نماییم.
شریعتی تصریح کرد  : به دلیل اختلاط نمک با آب در سد گتوند با افزایش شوری آب مواجه هستیم همچنین با کاهش آورد آب رودخانه ها تاثیر آلاینده ها بیشتر بروز نموده است و موجب کاهش کیفیت آب شده است و از این بابت معتقدیم در برنامه ریزی ها برای انتقال آب حتماً باید کیفیت آب ورودی به پایین دست را ملاک عمل قرار دهیم .
استاندار خوزستان گفت : باید تمام تلاشمان را بکنیم تا از روش های نوین آبیاری و زهکشی استفاده نماییم تا بهره وری مصرف آب را افزایش داده و زهاب ها نیز به حداقل برسند ،  همچنین با دادن مشوق های لازم مشارکت مردمی را هم در این امر داشته باشیم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست