• شناسه خبر: 1323

حجت الاسلام والمسلمین حاج حیدرحجتی نیا در جشن تجلی ولایتمداری بختیاری ها ؛ جشن بزرگ ربیع گفت : رسول مکرم اسلام ( ص) پیامبری  که در سرزمین جهل و تعصبات کشنده حجاز و در مرداب خرافات  همانند باران رحمت الهی چشمه های جوشان معرفت و آگاهی را در افکار بشریت جاری ساخت.

حجت الاسلام والمسلمین حیدر حجتی نیا در بخشی دیگر از سخنان خود به پیشینه تشیع دربختیاری در تاریخ اشاره کرد و گفت: ایل بزرگ بختیاری در حکومت آل بویه که منشا تقویت مذهب تشیع در ایران بود دارای مسئولیت های مهم بود. این مطلب ...

شهر نوشت :

حجت الاسلام والمسلمین حیدر حجتی نیا  درجشن بزرگ ربیع که به مناسبت هفته وحدت و میلاد با سعادت پیامبراکرم(ص) و امام جعفرصادق (ع) برگزارشده بود با تبریک بمناسبت ولادت باسعادت حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی و حضرت امام جعفر صادق (ع) گفت: ۱۷ ربیع الاول یادآور میلاد باسعادت رئیس مکتب ، رسول مکرم اسلام ( ص) است. پیامبری  که در سرزمین جهل و تعصبات کشنده حجاز و در مرداب خرافات  همانند باران رحمت الهی چشمه های جوشان معرفت و آگاهی را در افکار بشریت جاری ساخت. پیامبر اعظم اسلام کویر جهل ، نادانی و تعصب را به بوستان علم و تفکر مبدل ساخت.
وی اظهار کرذ : ۱۷ ربیع الاول یادآور میلاد رئیس مذهب و موسس تشیع علوی حضرت امام جعفرصادق که توانست با انقلاب جهل شکن خود ، بوسیله علم و دانش خود قریب ۴ هزار شاگرد مبرز در علوم مختلف را در مکتب خود آموزش داد تا بشریت را ازجهل برهاند.
حجت الاسلام والمسلمین حیدر حجتی نیا در بخشی دیگر از سخنان خود به پیشینه تشیع دربختیاری در تاریخ اشاره کرد و گفت: ایل بزرگ بختیاری در حکومت آل بویه که منشا تقویت مذهب تشیع در ایران بود دارای مسئولیت های مهم بود. این مطلب گواه روشنی بر شیعه بودن بختیاری دست کم در ۱۱۰۰ سال گذشته است.
حجتی نیا تصریح کرد:  حکومت صفویه برای اینکه از حکومت عثمانی در امان بماند به پشتوانه و اتکای قوم بختیاری ، پایتخت خود را اصفهان قرار داد. بی شک همگان بر نقش صفویه در بسط و گسترش مذهب تشیع واقف و اذعان دارند ، لذا وابستگی بختیاریها به دین سبب تقویت حکومت صفوی گشت.
حجت الاسلام والمسلمین حجتی نیا  ادامه داد: در انقلاب مشروطه آیت الله آخوند خراسانی مرجع بزرگ شیعه علاوه برنامه ای که به ملت ایران برای حمایت از مشروطه خواهان می نویسد بخاطر دلاوری وپیوند بختیاریها به مذهب جداگانه نامه ای به قوم بختیاری می نویسد وازآنان میخواهد که کشور رانجات دهند در نامه این مرجع تقلید در نامه خود خطاب به سران بختیاری آورده است: شما بختیاری باید ملت ایران را از ظلم استکبار و استعمار رهایی بدهید.
وی بیان داشت: مرحوم آیت الله نجفی عالم برجسته اصفهان وقتی به سرداران بختیاری نامه می نویسید میفرماید: ماهمه دلگرم به غیرت دینی  بختیاری هستیم. رهبر معظم انقلاب اسلامی هم در دیدار با نخبگان بختیاری فرمودند: آقایان بختیاری ها نقطه ثقل انقلاب مشروطه بودند
حجت الاسلام والمسلمین حجتی نیا افزود: پیوند ۱۱۰۰ ساله بختیاری با مذهب تشیع، در برهه های مختلف ایران را نجات داده است. ایل جلیل بختیاری در مقاطع بسیاری از تاریخ ایران اسلامی تکیه گاه و مامن کشور شد. بختیاری ها همواره برای ایران و نهضت اسلامی فرصت بودندو هیچگاه بختیاری برای ایران تهدید نبوده است.
مسئول هیات شهید بهنام محمدی تصریح کرد: شهدای بختیاری در انقلاب اسلامی ایران ، هم در دوران ۸ سال دفاع مقدس و همچنین شهدای مدافع حرم گواه روشنی بر این مدعاست.
حجت الاسلام والسمین حجتی نیا در همین زمینه یادآور شد:رشادتهای  سردار غرورآفرین و حماسه ساز بختیاری دکتر حاج محسن رضایی در طول ۸ سال دفاغ حق بر علیه باطل ، گواه دیگریست که این قوم پیوند عمیقی با دین و مذهب دارند و امروز این هیئتی که در مرکز خوزستان راه اندازی شده است  به نام سردارخردسال بختیاری شهید بهنام محمدی گویای این است که مردم بختیاری  دلدادگی به اسلام و مذهب و انقلاب دارند. این هیئت محور وحدت جامعه بزرگ بختیاری در استان خوزستان شده است.
وی افزود : فرهنگ بختیاری فرهنگ غیرتمندی، فرهنگ ولایتمداری، فرهنگ جوانمردی وفرهنگ عزتمندی  است و در دل این فرهنگ شخصیت های فرهیخته ؛ دلیر و آگاهی تربیت شده اند که منشا خدمات بزرگ وقابل توجهی برای کشور بوده اند.قوم بختیاری بایک گفتمان برآمده ازارزشهای والای انسانی و دینی پیوسته درکنار سایر اقوام ایرانی ، دست دوستی و پرعاطفه خود را در دستان گرم و مهربان اقوام دیگر گذاشته و با یک منطق ارزشی زندگی کرده است . قوم بختیاری به عنوان قوم تمام شیعه در طول تاریخ موحد و خداپرست بوده و همواره خود را وقف آرمانهای ایران و اسلام کرده است.
 حجتی نیا همچنین گفت :  ما یک عقبه فرهنگی عظیم و موثر داریم که دارای مولفهای دینی و ملی است و این فرهنگ نسل به نسل به ما رسیده و با همین تربیت  فرهنگی گذشتگان ما در برهه های مختلف و در شرایط و بزنگاه های سخت پیشقراولان دفاع از کشور و ارزشهای دینی بوده اند و درنظام مقدس جمهوری اسلامی هم مردان و بانوان فهیم و با فضیلت بختیاری باافتخار درصف اول انقلاب حضور داشته اند خصوصا دردوران دفاع مقدس که شهدای عزیز و جانبازان و ایثارگران بسیاری را تقدیم اسلام نمود.
مسئول هیات شهید بهنام محمدی خطاب به مدیران اجرایی و سیاسی و استاندار خوزستان گفت: هیات شهید بهنام محمدی به عنوان محور وحدت جامعه بختیاری ، بازوی توانمند و مامن و ملجا مطمئن و متعهد برای رشد و بالندگی استان خوزستان است.
حجت الاسلام و المسلمین حجتی نیا، در ادامه حضور دکتر شریعتی را فرصتی ارزشمند برای استفاده بهتر از ظرفیت و پتانسیل های بالقوه استان دانست و عنوان کرد: ظرفیت های مهم استان خوزستان در زمان مدیریت دکتر شریعتی بدون شک عملی خواهد شد چرا که ایشان‌ عزم خود را جزم نموده که استان زرخیز ما را ، در تمام زمینه ها به جایگاه اصلی و واقعی خود برساند.
حجت الاسلام والمسلمین حجتی نیا با اشاره به محرومیت ها و عقب ماندگی ها در شهرهای شمالی استان خوزستان ، خواستار تلاش استاندار خوزستان و دیگر مدیران دستگاه های اجرایی استان خوزستان در جهت رفع معضلات شهرهای بختیاری نشین شد.
وی همچنین خواستار شناسایی و استفاده بهینه از ظرفیت ها و سرمایه های انسانی و نخبگان بختیاری در عرصه مدیریت و مسئولیت های استانی شد.
 حجت الاسلام والمسلمین حجتی نیا در پایان سخنان خود ، خطاب به استاندار استان بیان داشتند جناب دکتر شریعتی رای ۷۴ درصدی مردم فهیم وآگاه بختیاری به دکتر روحانی می طلبد که متولیان اجرایی استان خصوصا جنابعالی نگاه ویژه را به مناطق بختیاری معطوف دارید.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست