• شناسه خبر: 3126

به قلم سلماز ترابی : به بهانه روز جهانی عروسک // عروسک قشنگ من …

سلماز ترابی-شهرنوشت: عروسک قشنگ من قرمز پوشیده… به بهانه ی روز جهانی عروسک یادتون میاد کوچک که بودیم واسه عروسکهامون مادری می کردیم و موهاشون رو شونه میزدیم ، به اونا مثل یک مامان مهربون با صبر و حوصله غذا می دادیم ...

سلماز ترابی-شهرنوشت:

عروسک قشنگ من قرمز پوشیده…
به بهانه ی روز جهانی عروسک

یادتون میاد کوچک که بودیم واسه عروسکهامون مادری می کردیم و موهاشون رو شونه میزدیم ، به اونا مثل یک مامان مهربون با صبر و حوصله غذا می دادیم .
یادش بخیر عروسک هامون رو روی پاهامون می خوابوندیم و واسشون لالایی می خوندیم ، به عروسک هامون عشق می ورزیدیم و مادرانه محبت می کردیم .

اگر یکی از کنارمون رد می شد و به ما می گفت : چه عروسکت زشته ، یا قیافه خودتم مثل عروسکت زشته ، اونوقت بود که قیامت به پا می کردیم .
آری ؛ عروسک هایمان دنیا ، دنیا برایمان ارزش داشتند و برایمان در عالم کودکی با اهمیت
ترین چیز زندگیمون بودند .

یادتون میاد وقتی شب ها موقع خواب
واسمون لالایی میخوندند ، ما هم عروسکهامون را محکم توی آغوشمون
می فشردیم تا خوابمون میبرد و به قولی یکی از دوستان 《از واجبات به حساب می‌ اومد》.

اما روزها گذشت ، ماه ها و سال ها مثل برق و باد سپری شدند و از عروسک های زیبای بچگیمون جز تلی از خاطرات شیرین چیزی نمونده و جزئی از وسایلی شدند که دیگه امروز واسمون کاربردی ندارند و یا خیلی هنر کرده باشیم در جایی مثل کمد یا انباری از اونها نگهداری می کنیم .
اما باید بدونیم که حالا هم خیلی دیر نشده ، بیاید به خودمون قول بدهیم در هر سن و سال و هر جایگاهی که هستیم ، اجازه ندیم کودک درونمون از بین بره و با بچه هامون هم بچگی کنیم .
کودکی برای خود عالمی دارد و اینروزها برامون آرزو شده است .

به امید روزهای خوب ، این روز خاص رو گرامی بداریم و احترام بگذاریم به تمام هنرمندان عزیزی که صادقانه در این عرصه فعالیت می کنند و در هنر عروسک سازی و نمایش‌های عروسکی خلاق هستند و به آنها جان می دهند و برای کودکان امروز و آینده سازان کشورم دنیایی پر از خاطره می سازند.

شایان ذکر است : میلدرد سیلی ( ۱۹۱۸-۲۰۰۱ )، نویسنده و پژوهشگر در حوزه عروسک ها و مجموعه دار عروسک در سال ۱۹۸۶ دومین هفته ماه ژوئن را روز جهانی عروسک اعلام کرد و با این کار ، ارزش و اهمیت عروسک ها را در برقراری دوستی و صلح بین انسان ها یادآور شد ، او در زمان حیات خود شبکه ای از دوستداران عروسک را از سراسر جهان به وجود آورد.

در بسیاری از کشورهای جهان این روز را با اهدای یک عروسک که نمادی از شادی و دوستی است ، جشن می گیرند .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست