• شناسه خبر: 2190

در بازدید اعضای شورای اسلامی کلانشهر اهواز از آزمایشگاه و تصفیه خانه شماره دو اهواز مطرح شد: اقدامات شرکت آبفا اهواز برای ارتقای کمی و کیفی آب شرب اهواز ستودنی است/ ظرف سه سال آینده مشکلات آب و فاضلاب اهواز مرتفع می شود.

حسین حیدری عضو شورای شهر اهواز : به شهروندان اهوازی این اطمینان را می دهیم که آب شرب اهواز دارای کیفیت لازم و قابل قبولی است . ...

پیمان نجف پور – شهر نوشت :

رئیس و تعدادی از اعضای شورای اسلامی کلانشهر اهواز با حضور فردوس کریمی مدیرعامل شرکت آبفا اهواز و معاونین این شرکت ،از آزمایشگاه باکتریلوژی و تصفیه خانه شماره ۲ آبفا اهواز بازدید و در جریان روند امور خدمات رسانی شرکت آبفا اهواز به شهروندان اهوازی  قرار گرفتند .
در این بازدید رئیس و اعضای شورای اسلامی کلانشهر اهواز ، روند رو به رشد شرکت آبفا اهواز در ارائه خدمات رسانی به شهروندان و بهره گیری از متخصصان و تجهیزات مدرن آزمایشگاهی در پایش شیمیایی و فیزیکی آب شرب اهواز را ستودند .
در حاشیه این بازدید ؛ محمدجعفر فلسفی رئیس شورای اسلامی کلانشهر اهواز اظهار کرد : شورای شهر اهواز و شرکت آبفا اهواز می بایست در راستای ارتقای سطح خدمات رسانی به شهروندان اهواز ارتباط مستمری داشته باشند .
فلسفی گفت : خوشبختانه مجموعه اقدامات مدیر عامل و دیگر مدیران شرکت آب و فاضلاب اهواز نشان از عزم راسخشان در جهت ارتقای سطح کیفی و کمی خدمات رسانی به شهروندان اهواز است .
حسین حیدری ؛ عضو شورای اسلامی کلانشهر اهواز نیز در سخنانی گفت : اعضای شورای اسلامی کلانشهر اهواز در راستای ایفای وظایفی که قانونگذار بر عهده آنان گذاشته است ، می بایست بر عملکرد دستگاه های خدمات رسانی نظارت داشته باشند ، لذا با هماهنگی های که با مدیرعامل شرکت اب و فاضلاب اهواز به عمل آمد ، امروز برخی از اعضای شورای شهر از آزمایشگاه باکتریلوژی آب شرب  و تصفیه خانه شماره دو بازدید داشتیم . 
حیدری افزود : با توضیحاتی که مسئولان آزمایشگاه آب اهواز ارائه دادند به شهروندان اهوازی این اطمینان را می دهیم که آب شرب اهواز دارای کیفیت لازم و قابل قبولی است .
عضو شورای شهر اهواز یادآورشد: در حال حاضر آب شرب اهواز از سه منبع ، آب غدیر(کرخه) آب حیات (شوشتر) و آب کارون  تامین و تصفیه می شود.  با توجه به طرح توسعه آبرسانی غدیر ، قرار است سهم آب شرب اهواز از محل رودخانه کرخه افزایش پیدا کند. با افزایش سهم آب غدیر از محل مخازن سدکرخه ، کیفیت آب اهواز ارتقای محسوسی پیدا خواهد کرد.
مدیرعامل شرکت آبفا اهواز ضمن تشکر و تقدیر از احساس مسئولیت اعضای شورای شهر اهواز در خصوص کیفیت ارائه خدمات به شهروندان اهوازی در حوزه آبفا اظهار کرد  : یکی از مشکلات مهم شهروندان اهوازی ، مشکل آب و فاضلاب است . لذا در جهت
ساماندهی و حل این مشکلات در اهواز برنامه های کوتاه ، میان و بلندمدتی طراحی و تدوین و در دست اقدام  می باشد .
کریمی ادامه داد : برنامه تخصیص اعتبار برای اصلاح خطوط شبکه آب اهواز با اولویت تعویض خطوط مناطقی که شبکه قدیمی یا فرسوده دارند در دست اجرا است.
 مدیرعامل شرکت آبفا اهواز در خصوص آزمایشگاه باکتریلوژی با بیان این که گواهینامه ISO 17025 این آزمایشگاه  تضمین کنترل کیفیت شیمیایی ، میکروبی و مدیریتی آب اهواز است، افزود : برای اطمینان از کیفیت آب شرب اهواز ، استانداردها را در فرایند کنترل کیفیت ، کنترل کرده و با تهیه و نصب تجهیزات مناسب ، همچنین مطالعات دقیق و رعایت استانداردها ، موفق به اخذ این گواهینامه شدهایم .
کریمی عنوان کرد : هم اکنون اهواز تنها شهر کشور است که آب شرب روزانه در نقاط مختلف سطح شهر سه مرحله و همچنین از محل تصفیه خانه نیز ۱۰ مرحله نمونه گیری و کنترل کیفیت می شود که به معنای حساسیت خاص بر روی کنترل کیفیت آب است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب اهواز یادآور شد : اگرچه شبکه های انتقال آب قدیمی هستند ولی تجهیزات و اراده کنترل کیفیت آب در حوزه مدیریت آب و فاضلاب وجود دارد و تصفیه بر اساس استانداردها و نظارت کیفیت بین المللی صورت می گیرد.
کریمی درخصوص وضعیت کنونی آب شرب اهواز گفت: این استاندارد برای نخستین بار در شهر اهواز دریافت شده و مدعی هستیم که استاندارد کنونی به معنای کنترل کیفیت شیمیایی، میکروبی و مدیریتی آب اهواز است.
مدیرعامل آبفای اهواز همچنین اضافه کرد: یکی از برنامه های میان مدت نیز خط انتقال۷۵۰ میلیمتری است که حدود پنج کیلومتر از تصفیه خانه شماره یک ملی راه به سمت ارتفاعات حصیرآباد و مخازن آن که سال ها بلااستفاده بوده است. ظرفیت این مخازن ۱۲۰ هزار مترمکعب است و با اجرای این طرح می توانیم شرق اهواز را از افت فشارهای موجود رها کنیم.
وی ادامه داد: کدر بودن آب موجود ،بر اثر فرسودگی خطوط آب شرب شهری و البته وجود ۴۰ هزار انشعاب غیرمجاز و رسوباتی است که ممکن است در خود شبکه وجود داشته باشد .
کریمی همچنین گفت: هم اکنون ۴۵ درصد از آب شرب اهواز از طرح آبرسانی غدیر (مخازن سدکرخه) ۴۵ درصد از آب کارون و ۱۰ درصد آب حیات از شوشتر تامین و توزیع می شود .
مدیر عامل شرکت آبفا اهواز در ادامه افزود :  پیگیری های مستمر و مداوم استاندار خوزستان و همچنین رایزنی های نمایندگان مجلس شورای اسلامی و توجه ویژه مدیرعامل شرکت آبفا کشور ، ۱۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار به آب و فاضلاب اهواز تخصیص خواهد یافت. با اختصاص این اعتبار قطعاً مشکلات آب و فاضلاب شهر اهواز برای همیشه مرتفع خواهند شد.
وی ادامه داد: در حاضر تنها ۳۰ هزار مترمعکب فاضلاب در تصفیه خانه فاضلاب چنیبه از ۳۲۰هزار مترمعکب فاضلاب تولید شده در اهواز تصفیه می شود. بیش از ۱۶۰ هزار مترمعکب فاضلاب به کارون سرریز می شود.
کریمی تصریح کرد: تصفیه خانه فاضلاب  شرق اهواز با ظرفیت تصفیه فاضلاب تولیدی ۱۱۲ هزار متر مکعب در شبانه روز برای جمعیت بیش از ۵۲۲ هزار نفر است و هم اکنون ساخت تصفیه خانه غرب اهواز نیز در دستور کار است و مناقصات برای انتخاب پیمانکار و فاینانسور انجام شده است.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب اهواز گفت:  در طرح جامع فاضلاب اهواز این تصفیه خانه تا پنج مدول با ظرفیت ۲۸۰ هزار متر مکعب و برای جمعیت یک میلیون ۲۰۰ هزار نفر قابل توسعه است .
کریمی درباره اثر بخشی پروژه تصفیه خانه فاضلاب شرق گفت:  با این تصفیه خانه فاضلاب کل جمعیت شرق اهواز جمع آوری و این میزان به چرخه آب کشاورزی استان اضافه می شود. ساخت این تصفیه خانه باعث جلوگیری از ورود آب فاضلاب به رودخانه کارون و محیط اطراف می شود.  اشتغال زایی حدود ۳۵۰۰۰ نفر در نتیجه استفاده از پساب تصفیه خانه ( ۵ نفر در هر هکتار زمین کشاورزی)،   کمک به حفاظت کیفی رود خانه کارون و استفاده از پتانسیل پساب حاصل از تصفیه فاضلاب به منظور توسعه کمربند سبز و تثبیت خاک و مهار کانون های ریز گردهای منطقه  از دیگر مزایای ساخت این تصفیه خانه است.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب اهواز با اشاره به مشکل فاضلاب در این استان و با بیان اینکه نیازمند ساخت چنین تصفیه خانه ای بودیم  گفت: در حال حاضر پیشرفت کار ساختمانی این تصفیه خانه ۹۲ درصد، پیشرفت در تجهیزات ۸۰ درصد، پیشرفت طراحی مهندسی ۹۵ درصد  و در کل حدود ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داریم.
کریمی گفت: در حال حاضر تنها نصب تجهیزات و محوطه سازی این تصفیه خانه انجام نشده و برنامه ریزی شده تا هر چه سریع تر شاهد بهره برداری از آن باشیم.
مدیرعامل شرکت آبفا اهواز در پایان از اجرای طرح جمع آوری و انشعابات فاضلاب در مناطق کم برخودار اهواز و کارون  نظیر کوی سیاحی ، ملاشیه ، کوی مندنی، باغشیخ ، کوی درویشیه ، سخیریه و  اسلام آبادشرقی و خبر داد و گفت: برای ساماندهی و ارتقای کیفی آب شرب اهوازنیز ۴۸ میلیارد تومان اختصاص یافته است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست