• شناسه خبر: 1958

ستاری در مراسم رونمایی از نخستین ژنوم مرجع ایرانیان: ایران به کشورهای پیشرو حوزه ژنتیک می‌پیوند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور گفت: ایران نخستین گام‌های اثرگذار حوزه ژنتیک را می‌پیماید و در صورت استفاده مناسب از ظرفیت‌های ذاتی کشور، ایران به کشورهای پیشرو این حوزه در دنیا خواهد پیوست. ...

پیمان نجف پور – شهر نوشت :

سورنا ستاری در مراسم رونمایی از “نخستین ژنوم مرجع ایرانیان” با اشاره به توانمندی شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناور کشور در حوزه ژنتیک اظهار کرد: ایران از ظرفیت‌های ذاتی قابل‌توجهی در این حوزه برخوردار است و با پیمودن گام‌های صحیح برای شکل‌گیری زیست بوم کارآفرینی و نوآوری و استفاده از نیروی انسانی داخل و خارج از کشور در آینده می‌توانیم از کشورهای پیشرو در این حوزه فناوری باشیم.

رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به ایرانیانی که در دانشگاه‌های مطرح دنیا حضور دارند، گفت: با این افراد ارتباط و تعاملی داریم که با استفاده از ظرفیت‌های آنان می‌توان به رشد بیشتر و بهتر امیدوار بود.

وی افزود: در سال‌های گذشته بسیاری از محققان برتر ایرانی که خارج از کشور فعالیت می‌کردند به ایران بازگشتند و همچنین ایرانیانی را به خارج از کشور فرستادیم تا با دستاوردهای بیشتر و بهتر مواجه شویم.

ضرورت نقش‌آفرینی پژوهش در اقتصاد با اصلاح نگرش‌ها

ستاری، اصلاح رویکردهای زیرساختی به حوزه پژوهش و کارآفرینی را مهم‌ترین لازمه نقش‌آفرینی کسب و کارهای دانش‌بنیان و فناور در سپهر اقتصاد کشور دانست و گفت: رشد اقتصاد دانش‌بنیان کشور و توسعه علمی کشور در گرو آن است که نگرش‌های پیشین نسبت به پژوهش متحول شود و با باز شدن پای بخش خصوصی به این عرصه، شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور که به دست جوانان تحصیل‌کرده ایجاد شده‌اند، نقش اثرگذار خود را در سپهر اقتصاد کشور ایفا کنند.

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور با تاکید بر ضرورت حمایت و توجه تمامی بخش‌ها به حوزه فناوری‌های ژنتیک، عنوان کرد: اقداماتی که تا امروز صورت گرفته، پایه‌ای بوده است و نیاز به قدم‌های مداوم دارد. از اولویت‌های قطعی معاونت علمی نیز می‌توان به فعالیت در حوزه ژنتیک اشاره کرد که در این راه در پروژه‌های بزرگی مشارکت داشته‌ایم.

آینده‌ای روشن در انتظار حوزه ژنتیک

وی ضمن ابراز امیدواری نسبت به آینده روشن حوزه ژنتیک و دیگر حوزه‌های فناوری ایران، بیان کرد: شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب و کارهای فناور زمینه‌ساز رشد تولید ناخالص ملی، اشتغال مؤثر و ایجاد ارزش افزوده قابل توجه در این حوزه خواهند بود.

ستاری، پژوهشکده علوم غدد درون‌ریز و متابولیسم را جزو گام‌های آغازین در عرصه حرکت پژوهش و فناوری اقتصادمحور دانست و ادامه داد: در این راستا ستادهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز در آینده همکاری‌های لازم را صورت می‌دهند و امیدواریم با استفاده از ظرفیت معاونت علمی رشد بیشتری را در این زمینه شاهد باشیم.

بر اساس اعلام روابط عمومی معاونت علمی، “نخستین ژنوم مرجع ایرانیان” با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهوری، علی‌اکبر ولایتی رییس هیات امنای دانشگاه آزاد، محمد آقاجانی معاون درمان وزارت بهداشت و فریدون عزیزی رئیس پژوهشکده غدد درون‌ریز و متابولیسم رونمایی شد .

منبع : ایسنا

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست