• شناسه خبر: 3546

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان اعلام کرد: پوشش بیش از ۷۰۰ هزار دانش آموز مناطق سیل زده خوزستان در طرح جامع حمایت روحی روانی

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان از اجرای طرح پژوهشی مداخله ای شیوع شناسی اختلال استرس پس از سانحه برای ۷۱۶ هزار و ۶۹۸ دانش آموز ۱۴ منطقه سیل زده خوزستان خبر داد. ...

پیمان نجف پور – شهرنوشت :

به گزارش شهرنوشت، مهدی رفیعی صبح  امروز چهارشنبه( ۱۹ تیرماه ۹۸ ) اعلام کرد: آموزش و پرورش خوزستان در راستای اقدمات پسا سیل به دنبال اجرای طرح جامع پژوهشی مداخله ای شیوع شناسی اختلال استرس پس از سانحه یا   Posttraumatic stress disorder و علائم روانشناختی همراه آن در دانش آموزان آسیب دیده از سیل است.

وی در ادامه با اشاره به مفاهیم کلیدی این طرح جامع پژوهش، خاطرنشان کرد: اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) شامل مجموعه علائمی است که پس از قرارگیری یک فرد در معرض یو رویداد آسیب رسان پدید می آید. این علائم خود به سه دسته تقسیم می شوند که از جمله آن ها می توان به تجربه مجدد رویداد آسیب رسان، اجتناب پایدار از محرک های مرتبط با آسیب و کاهش پاسخ دهی کلی اشاره کرد.

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان مهمترین هدف از اجرای این طرح پژوهشی مداخله ای را تعیین میزان شیوع اختلال استرس پس از سانحه در بین دانش آموزان مناطق سیل زده استان دانست و خاطرنشان کرد: تعیین همراهی علائم روان شناختی همراه با اختلال استرس پس از سانحه در میان دانش آموزان مناطق سیل زده استان بر اساس دو متغیر جنسیت و دوره تحصیلی دیگر هدف راهبردی اجرای این طرح مداخله ای پژوهشی در سطح استان است.

رفیعی در عین حال با اظهار اینکه در پدیده سیلاب بالغ بر ۱۴ منطقه آموزش و پرورش درگیر شدند، تصریح کرد: مناطق دزفول، شوش، شاوور، شوشتر، باوی، اهواز، کارون، حمیدیه، شادگان، خرمشهر، آبادان، سوسنگرد، هویزه و بستان تحت تاثیر سیل قرار گرفتند. همه ۷۱۶ هزار. ۲۹۸ دانش آموز این مناطق تحت پوشش این طرح قرار می گیرند.

وی در عین حال با اشاره به مراحل اجرایی این طرح در سطح استان، توضیح داد: اجرای این طرح در قالب ۳ پروژه جامع پیگیری می شود. در پروژه اول به دنبال شیوع شناسی اختلال استرس پس از سانحه و علائم روان شناختی همراه آن در دانش آموزان آسیب دیده از سیل مقطع ابتدایی هستیم. در پروژه دوم نیز به دنبال شیوع شناسی متغیرهای مورد بحث در  بین دانش آموزان دوره متوسطه اول و همچنین در پروژه سوم به دنبال اجرای این طرح در بین دانش آموزان سیل زده مقطع متوسطه دوم خواهیم بود.

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش خوزستان ادامه داد: پس از انجام فاز اول این طرح توسط اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی اداره کل آموزش و پرورش خوزستان که شامل پایش وضعیت شیوع اختلالات استرس پس از حادثه در بین دانش آموزان مناطق سیل زده است؛ فاز مداخله ای طرح توسط این اداره و با اعزام گروه های تخصصی به مناطق سیل زده کلید خواهد خورد.

وی در پایان گفت: مجموعه تعلیم و تربیت استان برنامه های جامعی برای حمایت ار دانش آموزان مناطق سیل زده در دست اقدام دارد. آماده کردن این دانش آموزان برای آغاز سال تحصیلی جدید از اولویت های عملکردی آموزش و پرورش خوزستان است.

گفتنی است در جریان پدیده سیلاب بالغ بر ۱۶۰ مدرسه آسیب دیدند و همچنین ۸۵ مدرسه به صورت کامل تخریب شدند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست