• شناسه خبر: 3114

مصاحبه با لیلا کوتی عرب شاعر کتاب زیباتر از قبل فرو می ریزم.

سلماز ترابی – شهرنوشت : زیباتر از قبل فرو می ریزم عنوان اولین کتاب شعر لیلا کوتی عرب که از سوی انتشارات فصل پنجم ناشر تخصصی شعر منتشر شد. مضمون اشعار این کتاب که اولین اثر شاعر می باشد عاشقانه و اجتماعی است. لیلا ک ...

سلماز ترابی – شهرنوشت :

زیباتر از قبل فرو می ریزم عنوان اولین کتاب شعر لیلا کوتی عرب که از سوی انتشارات فصل پنجم ناشر تخصصی شعر منتشر شد.
مضمون اشعار این کتاب که اولین اثر شاعر می باشد عاشقانه و اجتماعی است.
لیلا کوتی عرب فعالیت شعری خود را از دهه هفتاد با شرکت در جلسات و انجمن های ادبی شهر اهواز شروع نمود.
س۱٫٫٫ خودتان را برای خوانندگان عزیز رسانه معرفی کنید؟
ج۱٫٫٫ لیلا کوتی عرب هستم دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق جزا و جرم شناسی و وکیل پایه یک دادگستری …از دهه هفتاد فعالیت ادبی خود را با شرکت در انجمن های ادبی و جلسه ی شعر حوزه هنری آغاز کردم و در زمینه ی سرودن شعر سپید فعالیت داشتم .
امسال به لطف خدا اولین کتابم با نام زیباتر از قبل فرو می ریزم توسط انتشارات فصل پنجم ناشر تخصصی شعر منتشر گردید .
س ۲٫٫٫ خانم کوتی در حال حاضر وضیعت کتاب و کتابخوانی و انتشار کتاب را خوزستان و یا کشور چگونه ارزیابی می کنید؟
ج ۲٫٫٫ در مورد وضعیت انتشارات و وضعیت نشر در خوزستان باید بگویم که کمبود إمکانات و تجهیزات چاپخانه ای و نبود عامل پخش و توزیع کتاب در استان ، و هزینه های بالای چاپ و کیفیت پایین چاپ کتاب باعث می شود که متأسفانه شاعران و نویسندگان خوزستانی به سمت نشر کتابشان در خارج از استان خصوصا تهران گرایش داشته باشند و همچنین اطاله ی زمان چاپ کتاب نیز از دیگر مشکلات در حیطه ی چاپ کتاب می باشد . خوشبختانه چند انتشارات از جمله نشر خوزان و نشر هشت که ناشرانشان از جمله افراد شاعر و با سابقه ی ادبی هستند در چند ساله ی اخیر فعالیت قابل توجهی داشته و این مشکلات را تا حدودی پوشش داده اند .

س ۳٫٫٫ چه زمانی به این فکر افتادین که کتاب تان را چاپ کنید؟
ج ۳٫٫٫ من با توجه به اینکه از دهه هفتاد فعالیت ادبی خود را آغاز کرده بودم در همان زمان به فکر چاپ کتاب بودم که مجموعه ای نیز در آن زمان گردآوری کرده بودم ولی با توجه به اینکه کم سن و سال بودم و تجربه ای در این خصوص نداشتم دفتر شعر را به یکی از دوستان شاعر سپردم که متاسفانه چاپ نشد و گم شد . مدتی نیز به خاطر تحصیل و کارم از فضای ادبی فاصله گرفتم و در این دو سه سال اخیر به فکر چاپ کتاب بودم که به لطف خدا این مهم امسال برآورده شد و کتابم چاپ گردید.
س ۴٫٫٫ خانم کوتی برای سرودن شعرهاتون از چه المانهایی بیشتر الهام یا الگو گرفتید؟
ج ۴٫٫٫ مسلما به طور واضح و صریح در مورد الگوها الهامات شعری نمیشه صحبت کرد ولی در کل حوادث و رخدادهای ذهنی معمولا در ذهن شاعر عمق پیدا می کند و در شعر ظاهر می شود . البته نوع نگاه شاعر پیرامون مسائل اطرافش و همچنین وضعیت جامعه نیز بسیار موثر می باشد.

س۵٫٫٫ اوضاع و احوال شعر را در سال‌های اخیر چگونه ارزیابی می کنید؟
ج ۵٫٫٫ با توجه به اینکه شعر معاصر از آغاز پیدایش تا کنون ، به دنبال دست یافتن به نقاط ویژه و والای انسانی است ، لذا با مطالعه ی شعر هر شاعر می توان به این نکته رسید که “من فردی” به “من اجتماعی ” رسیده است یا خیر ؟ در واقع شعر امروز دغدغه های خاص خود را دارد . پیش آمدها و رخدادهای اجتماعی تأثیرگذارترین عوامل در شعر امروز ایران هستند .

س ۶٫٫٫ خانم کوتی خاطره ی تلخ یا شیرینی مربوط به شعر هاتون یا چاپ کتاب تان دارید که بخواهید برای خوانندگان عزیز بفرمایید؟
ج ۶٫٫٫خب همانطور که توضیح دادم در شعر رخدادهای ذهنی مؤثرند و هر کدام از اشعار میتونه بینگر حس و خاطره ای باشه که در ان لحظه رخ داده است
س ۷٫٫٫مطلب خاصی اگر هست که پرسیده نشده برای مخاطبین بفرمایید؟
ج ۷٫٫٫امیدوارم در سال جدید بیش از پیش به امر نشر کتاب و وضعیت کتابخوانی در استان رسیدگی بشود که خوشبختانه ما شاهد رویکردهای جدیدی در این خصوص بوده ایم و همچنین برای استان و هم استانی های عزیزم که درگیر سیل و اثرات ان بوده اند آرزوی تندرستی و رفع مشکلاتشان را دارم.

لازم بذکر است مراسم رونمایی از کتاب زیباتر از قبل فرو می ریزم بزودی برگزار می گردد .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست