• شناسه خبر: 4995

ناظر گمرکات خوزستان : صادرات گمرکات خوزستان در ۶ ماه نخست امسال بیش از پنج میلیارد دلار بود

ناظر گمرکات خوزستان گفت: صادرات کالاهای غیرنفتی ارزیابی در گمرکات خوزستان طی ۶ ماه امسال به وزن ۷ میلیون و ۵۸۳ هزار و ۴۵ تن و به ارزش ۵ میلیارد و ۳۱۳ میلیون و ۴۷۲ هزار دلار است. ...

پیمان نجف پور- شهرنوشت :

به گزارش شهرنوشت ، غلامرضا بلوطی میرزا امروز شنبه(۳۰ شهریور ماه ۹۸ )  در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد : در ۶ ماه امسال صادرات به کشور عراق از طریق گمرکات استان خوزستان به وزن یک میلیون و ۴۱۰ هزار و ۸۳۰ تن و به ارزش ۸۰۴ میلیون و ۶۵۲ هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر وزنی ۹ درصد افزایش و از نظر ارزشی ۱۰۵ درصد افزایش داشته است.

بلوطی میرزا افزود :خوزستان رتبه سوم صادرات را در کشور در اختیار دارد ، صادرات به کشور عراق از طریق گمرکات استان خوزستان با احتساب سایر گمرکات کشور در ۶ ماهه ۹۸ به وزن یک میلیون و ۸۲۸ هزار و ۱۴۳۱ تن و به ارزش یک میلیارد و ۲۴۲ میلیون و ۶۱ هزار دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر ارزشی ۲۵ درصد افزایش داشته است.

ناظر گمرکات خوزستان با اشاره به اینکه عمده واردات کالاهای اساسی از بندر امام خمینی انجام می شود، تصریح کرد: واردات گمرکات خوزستان در ۶ ماه امسال به وزن ۷ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۳۲۶ تن به ارزش سه میلیارد و ۴۰۰ میلیون و ۶۰۶ هزار دلار بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی ۵ درصد افزایش یافته است.

وی بیان کرد: صادرات کالاهای غیرنفتی ارزیابی در گمرکات خوزستان طی ۶ ماه امسال به وزن ۷ میلیون و ۵۸۳ هزار و ۴۵ تن به ارزش ۵ میلیارد و ۳۱۳ میلیون و ۴۷۲ هزار دلار بود که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته از نظر ارزشی ۷۹ درصد افزایش داشته است.
بلوطی با اشاره به تأثیر تحریم ها بر واردات تصریح کرد: هرچند که سیاست گمرک بر کاهش واردات متمرکز شده ولی آمار بیانگر عدم تأثیر تحریم بر واردات است.

بلوطی میرزا با اشاره به بحث کم اظهاری و قاچاق کالا از مرزهای رسمی کشور گفت: کم اظهاری در برخی مرزها ممکن است رخ دهد اما در خصوص قاچاق از مرزهای رسمی نمی توان با قاطعیت حرف زد.

ناظر گمرکات خوزستان و مدیرکل گمرک اهواز با اشاره به سرنوشت ذرت های آلوده در بندرامام و دستور رئیس جمهور بیان کرد: برای این موضوع دو راهکار مرجوع یا معدوم شدن پیشنهاد شده که ابلاغ ساز و کار اجرایی و عملیاتی آن به سازمان های ذیربط در دست اقدام است.

بلوطی میرزا با اشاره سرنوشت خودروهای اروندی در گمرک منطقه آزاد اروند خبر داد: خودروهای اروندی هیچ تشریفاتی در گمرکات ندارند و تشریفات آنها در منطقه آزاد اروند انجام می شود؛ گمرک در این زمینه تنها نقش نظارتی دارد اما برای رفاه مردم گمرک کار را برعهده گرفت.

وی اضافه کرد: گمرک بخشنامه ای دارد که واردات خودروهای ۲۵۰۰ سی سی را ممنوع می کند و بخشنامه ای هم برای ممنوعیت واردات خودروهای آمریکایی داریم.

ناظر گمرکات خوزستان و مدیرکل گمرک اهواز گفت: برای خودروهای ۲۵۰۰ سی سی یا ساخت آمریکایی که از قبل وارد شدند نیز در حال رایزنی هستیم اما این مسئله در اختیار منطقه آزاد اروند نیست و باید در سطح مسئولان بالادستی نظام پیگیری شود.

بلوطی میرزا در پایان بیان کرد: در بنادر و منطقه آزاد اروند متولی نگهداری کالا سازمان بنادر و دریانوردی و سازمان منطقه آزاد اروند است و گمرک تنها ناظر بر تشریفات تخلیه و ترخیص کالا است.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست