• شناسه خبر: 4920

پاسخ شهردار اهواز به سوال عضو شورای شهر در خصوص وضعیت جمع آوری سگ های بلاصاحب

شاعری شهردار اهواز به سوالات عضو شورای اسلامی شهر در خصوص جمع آوری سگ های بلاصاحب در سطح شهردر جلسه علنی امروز شورا پاسخ های جامع و کاملی داد. ...

پیمان نجف پور – شهرنوشت :

به گزارش شهرنوشت : موسی شاعری کریمی گفت : بر اساس بند ۱۵ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، تنها دفع حیوانات بلاصاحب و مضر با اعلام موسسات بهداشتی بر عهده شهرداری ها است، که وزارت محترم کشور جهت رفع ابهام فرآیند اجرایی این قانون، در سال ۸۷ اقدام به تدوین وابلاغ دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب توسط سازمان همیاری های شهرداری ها کرده است.
شاعری افزود : بنابراین از سال ۸۷ براساس دستورالعمل ابلاغی، کارگروه ویژه ای در کلانشهرها که شهرداری تنها عضوی از آن مجموعه است وظیفه زنده گیری ، جمع آوری، عقیم سازی و رهاسازی سگ های بلاصاحب را بر عهده دارد.
وی بیان کرد : با توجه به عدم انجام تعهدات اعضای این کارگروه و لزوم تلاش برای حفظ و صیانت از سلامت و بهداشت عمومی ، شهرداری اهواز در یک سال گذشته براساس هماهنگی صورت گرفته توسط دادستان محترم و شورای سلامت شهرستان اهواز، براساس جزئیات دستورالعمل کنترل جمعیت سگ های بلاصاحب، اقدام به طراحی و سپس احداث نخستین مرکز کنترل جمعیت سگهای بلاصاحب در جنوب و غرب کشور در منطقه صفیره به مساحت ۷ هزار مترمربع با مبلغ ۷ میلیارد ریال کرد.
شهردار اهواز تصریح کرد : در این مرکز اتاق های عمل، ریکاوری، معاینه، قرنطینه، داروخانه، یوتانایز و سالن های پیش و بعد از دوران نقاهت، حمام کنه و محوطه بازی در فضایی مناسب و با اخذ مجوزهای لازم از اداره کل محیط زیست ، احداث شده است.
شاعری ادامه داد : پیمانکار ذی صلاح لازم و متخصص نیز برای انجام عملیات زنده گیری و عقیم سازی پس از طی مراحل قانونی انتخاب و در حدود یک ماه به شکل آزمایشی و هم اینک فعالیت رسمی این مرکز در حال انجام است.
شهردار اهواز با تاکید بر اینکه عقیم سازی ، تنها راه علمی، قانونی و اخلاقی برخورد با این معضل اجتماعی است، گفت: تاکنون نیز در حدود ۲۱۰ قلاده سگ توسط این مجموعه زنده گیری ، عقیم سازی و نهایتأ با الصاق مشخصات رها سازی شده اند.
وی افزود : در حال حاضر براساس برخی تخمین ها حدود ۴ تا ۶ هزار قلاده سگ در سطح شهر اهواز تردد دارند که با توجه به زمین های کشاورزی حاشیه شهر اهواز ، وجود رودخانه، جزایر، نیزارها و لزوم حفظ این موجود در چرخه طبیعت، به نظر می رسد اهتمام جدی به پروسه عقیم سازی در مدت زمان ۵ ساله می تواند وضعیت بحرانی شهر را در این بخش ، را برطرف کند.
شهردار اهواز گفت : بی تردید اختصاص بودجه ویژه یا هم افزایی سایر دستگاه های متولی نظیر استانداری، محیط زیست، دامپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی، مراکز بهداشت و سازمان های فرهنگی و اطلاع رسانی بر سرعت این فعالیت خواهند افزود.
شاعری کریمی در پایان گفت : نهایتأ مطابق قانون و دستوالعمل ها ، وظیفه شهرداری جمع آوری موردی بر طبق نظر مراکز بهداشتی است که در حال حاضر فراتر از این وظیفه قانونی ، کل فرآیند در شهرداری اهواز انجام می شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست