• شناسه خبر: 5096

پوستر سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه حسینی رونمایی شد

پوستر سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی با حضور مدیرکل ارشاد اسلامی استان خوزستان و جمعی از مدیران فرهنگی و هنرمندان استان خوزستان در اهواز رونمایی شد. ...

پیمان نجف پور – شهرنوشت :

 

به گزارش شهرنوشت ؛ مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان امروز یکشنبه (۱۴ مهر ماه ۹۸ ) در آئین رونمایی از پوستر سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی اظهار کرد :سومین دوره از این سوگواره با هدف رونق بخشی به جریان عظیم راهپیمایی زائران و ارایه آثار هنرهای نمایشی و تعزیه و ترویج هنر عاشورایی برگزار می‌شود.

محمد جوروند با بیان اینکه این دوره از سوگواره از ۲۲ تا ۲۷ مهر جاری در پایانه چذابه و یادمان شهدای گمنام اندیمشک برگزار می شود افزود: هنرمندان و تعزیه خوان های برتر از ۱۶ استان کشور برای حضور در این سوگواره متقاضی هستند که آثار آنها در حال ارزیابی است.

وی با بیان اینکه این سوگواره به دبیری مصطفی بوعذار از هنرمندان خوزستان انجام می‌شود ادامه داد:  سامان خلیلیان و  محمد لارتی از تهران و عادل کروشاوی از خوزستان داوری بخش تئاتر خیابانی این سوگواره را برعهده دارند و ناصر میاحی، عزیز زنگنه و مهدی باجی بخش تعزیه عربی و فارسی این سوگواره را داوری می کنند.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان با اشاره به برگزاری سوگواره مطبوعاتی اربعین بیان کرد: این سوگواره نیز در سه بخش تیتر، خبر و گزارش خبری و عکس خبری با موضوعاتی شامل اربعین و نماز، اربعین و وحدت ملی، اربعین و اتحاد اقوام، اربعین و اتحاد مردم ایران و عراق برگزار می‌شود که آخرین مهلت ارسال آثار به این جشنواره ۱۰ آبان ۹۸ است.

وی با بیان اینکه نتایج سوگواره ۲۵ آبان امسال مشخص می‌شود گفت: جایزه نفر اول ۱۵ میلیون ریال، نفر دوم ۱۰ میلیون ریال، و نفر سوم هفت میلیون ریال است.

جوروند با تاکید بر اینکه مدیران فرهنگی وظیفه دارند تصویر روشن و زیبایی از حرکت امام حسین علیه اسلام را در این دوره به نمایش بگذارند گفت:علاوه بر سومین سوگواره ملی تئاتر میدانی و تعزیه اربعین حسینی، برگزاری سوگواره ملی دلنوشته های عاشورای درشهرستان  لالی و برگزاری سوگواره شعر ملی ناله‌های فرات شوش و … از جمله برنامه های ما در محرم و صفر است.

برپایی موکب هنری در چذابه و اعزام خبرنگاران به مرز چذابه

وی با بیان اینکه در ایام اربعین امسال برای نخستین بار موکب هنری در مرز چذابه برپا می شود افزود: این کار به منظور اجرای برنامه‌های فرهنگی و هنری اجرا می شود و از سوی دیگر در اربعین امسال خبرنگاران را به مرز چذابه اعزام می کنیم تا پوشش برنامه های اربعین را با سهولت بهتری انجام دهند.   

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان ادامه داد: در کنار برپایی موکب هنری نمایشگاهی از ۵۰ تابلوی نفیس با موضوع اربعین نیز در محل مرز چذابه برپا می‌شود.

وی افزود: امیدواریم با حضور هنرمندان متعهد و ارزشی شاهد اجراهای هنری باشکوه در مرز چذابه باشیم، هنرمندان ارزشی هرساله با کمترین امکانات به سوگواره های اربعین لبیک می‌گویند لذا انتظار داریم دستگاه‌های فرهنگی و هنری از این هنرمندان حمایت، و در اجرای برنامه ها مشارکت  داشته باشند.

اربعین پارسال حدود ۸۰۰ هزار زائر از مرزهای خوزستان راهی کربلا شدند.

به گزارش ایرنا بر اساس تقویم رسمی جمهوری اسلامی ایران، ۲۷ مهرماه ۱۳۹۸ مطابق با بیستم صفر روز اربعین حسینی است.

حرکت تدریجی کاروان‌های اربعین حسینی به سمت ۲ گذرگاه بین المللی چذابه و شلمچه در استان خوزستان از هفتم مهر (اول صفر) آغاز شده است./ایرنا

 

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست