• شناسه خبر: 3821

ضرورت تخصیص ردیف اعتباری مستقل برای چغازنبیل

وضعیت اعتبارات لازم برای حفاظت از میراث جهانی چغازنبیل در جلسه اخیر شورای برنامه‌ریزی استان خوزستان بررسی شد. ...

پیمان نجف پور – شهرنوشت :

به گزارش شهرنوشت ، مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه در حالی این خبر را داد که این اتفاق پیش‌تر برای محوطه‌هایی مانند تخت جمشید و پاسارگاد افتاده است.
عاطفه رشنویی که در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان خوزستان حضور داشت با اعلام این خبر گفت: در این جلسه هشت مورد از چالش‌های محوطه جهانی چغازنبیل بررسی شد که یکی از این موارد آسیب‌های سیل اخیر بود که قرار شد گزارشی از آسیب‌ها و خسارات ناشی از سیل به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان اعلام شود تا اعتبار اقدامات حفاظتی از این میراث جهانی، از اعتبارات استانی پرداخت شود.
او ادامه داد: تهیه بسته‌های ویژه مشوق برای جذب سرمایه‌گذار با هدف اعتلای گردشگری در چغازنبیل موضوع دیگر این جلسه بود که مقرر شد از سوی استانداری و میراث فرهنگی خوزستان انجام شود.
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه تأکید کرد: ما به دنبال دریافت کمک‌های بین بخشی از صنایع بزرگ استان هستیم و امیدواریم این جلسات باعث نگاه ویژه به محوطه از سوی صنایع بزرگ استان و پشتیبانی مالی از نخستین میراث جهانی ایران شود.
به گفته رشنویی: در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان خوزستان همچنین بر رعایت حریم محوطه میراث جهانی چغازنبیل و محوطه میراث ملی هفت‌تپه در اقدامات عمرانی و صنعتی استان تأکید و مقرر شد که اداره‎کل میراث فرهنگی، اداره‎کل دارایی و اداره‎کل ثبت اسناد خوزستان برای صدور سند مالکیت محوطه چغازنبیل تعجیل کنند.
وی همچنین خبر داد: در این جلسه مقرر شد تا برای احیای رابطه ارگانیک مردم منطقه با محوطه میراث جهانی چغازنبیل، طرح تبدیل روستای خماط به روستای هدف گردشگری، به عنوان نزدیک‌ترین روستا به چغازنبیل از مسیر دسترسی آسفالت، از سوی بنیاد مسکن خوزستان مورد مطالعه قرار گیرد و تهیه شود.
مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت‌تپه افزود: در این جلسه همچنین مصوب شد که برای ایجاد ردیف اعتباری مستقل با هدف حفاظت از محوطه میراث جهانی و توسعه زیرساخت‌های گردشگری، اداره کل میراث فرهنگی خوزستان طرحی را به سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان ارایه کند.
این نخستین بار است که میراث جهانی چغازنبیل به عنوان اولین اثر ثبت‌ شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو، به طور مستقل در دستور کار جلسه شورای برنامه‌ریزی استان خوزستان قرار می‌گیرد.

 

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست