• شناسه خبر: 4296

آئین آغاز به کار آماده سازی زمین برای احداث واحدهای مسکونی زلزله زده شهرستان مسجدسلیمان

با حضور دکتر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه وبودجه کشور، مهندس تابش رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور ، دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان ، حجت الاسلام والمسلمین حیدر حجتی نیا سرپرست فرمانداری ومهندس ظاه ...

پیمان نجف پور – شهرنوشت :

به گزارش شهرنوشت : دکترمحمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشورصبح امروز در آیین کلنگ زنی آغاز به کار آماده سازی زمین برای احداث واحدهای مسکونی زلزله زده شهرستان اظهارداشت :
پس از زلزله اخیر در این شهرستان بلافاصله به ارزیابی میزان خسارات و تامین منابع برای جبران این میزآن خسارت پرداختیم در این راستا مصوبه ای را غالب بر ۹۶ میلیارد تومان در جلسه هیئت وزیران به تصویب رساندیم که ۱۰۰درصد آن تخصیص داده شد.
نوبخت مطرح کرد: مجموعه خسارات وارد شده را که دسته بندی کردیم متوجه شدیم که ۱۴۰۰ واحد نیاز به بازسازی و ۸۰۰۰ واحد دیگر نیاز به تعمیر دارند و مجموعه خساراتی که نیاز به تامین بودجه بود اهم از تسهیلات و اعتبارات همگی تامین و ابلاغ شد.
وی افزود: امروز به مناسبت هفته دولت امکان کلنگ زنی احداث تعداد واحدهایی که در خود محل امکان نوسازی نبود در اینجا فراهم‌شد و زمینی برای این پروژه در نظر گرفته شده که کارهای زیر بنایی آن در حال انجام است.
دکتر نوبخت عنوان کرد: علاوه بر تعهدی که شرکت نفت برای احداث ۱۳۰۰ واحد مسکونی دارد با توجه به وضعیت خاصی که مسجدسلیمان دارد نیاز بود که برای احیا و بازسازی بافت های فرسوده آن یک سری کار صورت بگیرد و در این خصوص طبق بررسی هایی که سازمان برنامه بودجه به نیابت از دولت و باهمکاری بنیاد مسکن انجام داد به این نتیجه رسیدیم باید حداقل ۱۰۰۰۰ واحد مسکونی را بتوانیم نوسازی کنیم که قطعا امکان احداث برای بخشی از آن ها در محل خود فراهم نبود و بر این اساس این کلنگ در این زمین زده شد.
نوبخت اضافه کرد: از این تعداد واحدهای احداثی تنها ۱۴۰۰ واحد آن مرتبط با زلزله است و ۱۰۰۰۰ واحد دیگر به زلزله مرتبط نیست اما با توجه به وضعیت خاص مسجدسلیمان نیاز است برای پیشگیری از هرگونه حادثه دیگر ، برای احیای دوباره اقدامات اساسی را انجام داد.
نوبخت ادامه داد: سازمان برنامه بودجه برای این طرح متعهد شد و بنیاد مسکن اجرای این کار را به عهده گرفت و براساس آنچه که از طریق این تسهیلات عمل می کنیم و طبق برآورد صورت گرفته برای احداث هریک از این واحدها حداقل ۱۰۰ میلیون تومان اعتبار محاسبه شده که دولت باید به صورت بلاعوض پرداخت کند .
دکتر غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان اظهار داشت : ۱۴۳۰ واحد نوسازی و ۸ هزار واحد تعمیر در مناطق زلزله‌زده مسجدسلیمان داشتیم که بنا بر این شد که واحدهای تعمیری تا پایان سال تکمیل شوند.
وی افزود: ۱۴۳۰ واحد نوسازی نیز حداکثر تا پایان هفته دولت سال آینده به بهره‌برداری خواهند رسید و این توافقی بود که با بنیاد مسکن برقرار شد.
استاندار خوزستان در رابطه با نوسازی ۱۰هزار واحد مسکونی که معاون رئیس جمهور متقبل شدند عنوان کرد: احداث این واحدها از امروز شروع خواهد شد اما برنامه‌ریزی برای اینکه در چند فاز و با چه سرعتی پیش برود در جلسه سازمان برنامه و بودجه تشریح خواهد شد.
وی افزود: همچنین در بحث فرودگاه نیز معاون رئیس جمهور پرداخت ۲۰میلیارد تومان را تقبل کردند به شرط آنکه ما متعهد شویم که در چه مدت زمانی امکانات بهره‌برداری را فراهم می‌کنیم.
شریعتی در پاسخ به تعهدات شرکت نفت بیان کرد: بنا شده است که این شرکت ۵۱میلیارد تومان وام بگیرد و برای تکمیل واحدهایی که ۷۰درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند در اختیار ما قرار دهد.
وی افزود: با توجه به تعهدات دولت و شرکت نفت امیدواریم که بافت فرسوده شهر اصلاح و کل شهرستان مسجدسلیمان نیز احیا شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست