• شناسه خبر: 1624

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز : چاه ۱۴۷ رگ سفید با ثبت رکوردهای بی سابقه مهار شد/این مهم انجام نمی شد مگر با تلاشی شبانه روزی و جهادگرانه . 

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب عنوان کرد : فوران و آتش چاه ۱۴۷ رگ سفید پس از ۵۸ روز عملیات جهادگانه ، با همت کارشناسان و پرسنل خدوم شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت ملی حفاری ایران مهار شد . ...

پیمان نجف پور-شهر نوشت :

بیژن عالی پور مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز  با بیان اینکه تلاش و مجاهدتهای تیم مهار فوران در هر رده سازمانی بی بدیل بود، اظهار کرد: علیرغم همه مشکلات آشکار و پنهان، با همت و همدلی مثال زدنی همکاران، این چاه اکنون مهار شده و عملیات به تولیدآوری مجدد این چاه ، به زودی شروع می شود .

عالی پور گفت : از لحظه ی  وقوع این حادثه در هفتم آبان ماه، علی رقم اندوه فراوان ناشی از شهادت دو تن از همکارانمان ،  مدیران ارشد و متخصصان دو شرکت با نظارت مستقیم وزیر نفت و حضور مستمر معاون شرکت ملی نفت ایران در امور تولید نسبت به تشکیل ستادهای بحران و راهبری مهار فوران چاه اقدام و به دستور وزیر نفت دو برنامه مهار از عمق و کنترل از سطح در دستور کار قرار گرفت .

مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز فشار بالای ۲۴۰۰psi را از موانع اصلی مهار از سطح دانست و عنوان کرد : دو هفته از زمان فوران چاه دو لوکیشن آماده و دکل های ۹۳ و ۹۴ فتح در موقعیت های مورد نظر مستقر و عملیات حفاری چاه انحرافی در موقعیت ۱۴۷ c از یکم آذر ماه ۹۶ آغاز شد. بعد از  ۳۴ روز از آغاز این حفاری انحرافی ساعت ۲۰ روز پنجم دی ماه نخستین علایم سطح الارضی مهار چاه شامل تغییر رنگ و ارتفاع شعله نمایان و در ساعت ۲۱ و ۴۵ دقیقه آتش مهیب چاه سرکش ۱۴۷ رگ سفید مقهور اراده حفارگران شد .

عالی پور سرعت انجام اقدامات مرتبط با تحقق هر دو سناریو را بی سابقه خواند و اظهار کرد : فقط در دو هفته، دو لوکیشن استقرار دکل های ۹۳ و ۹۴ ، دو استخر آب ۱۳۰ و ۷۰ هزار بشکه ای برای عملیات کولینگ ( خنک سازی عملیات ) ، ۲۵۰ کیلومتر خط لوله انتقال آب از رودخانه های اطراف تا استخرها ،  ۱۰ جاده دسترسی به دهانه اصلی چاه ۱۴۷ احداث شد که در شرایط عادی برای انجام این امور بیش از ۶ ماه زمان صرف می شد تا این مهم تحقق یابد .

وی افزود : پس از استقرار دو دکل حفاری، همکارانمان در شرکت ملی حفاری تنها در ۳۵ روز به عمق بیش از ۲۳۳۰ متری رسیدند که قطعاً تاکنون در هیج عملیاتی در این مدت به چنین عمقی دست یافته نشده است و این مهم انجام نمی شد مگر با تلاشی شبانه روزی و جهادگرانه .

عالی پور همچنین تصریح کرد : به لطف خداوند متعال در خجسته شب میلاد امام حسن عسکری(ع) و پس از رسیدن به مخزن و تزریق سیال آنهم با استفاده همزمان از بیست دستگاه پمپ تراک با فشار ۵۰۰۰ psi ، فوران چاه ۱۴۷ رگ سفید مهار شد و خستگی این ماراتن عملیاتی ایثارگرانه از تن همه همکارانمان  زدوده شد .

مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز در پایان ضمن تسلیت به خانواده های دو شهید ای حادثه ،  از صبر و تحمل خانواده همه کسانی که در تمام مدت ، عملیات را ترک نکرده بودند، تقدیر و تشکر کرد و گفت : کارکنان صنعت نفت ، به خصوص دو شرکت بزرگ مناطق نفتخیز جنوب و ملی حفاری بی توجه به همه حاشیه سازی ها و اظهار نظرهای غیر فنی برخی افراد ، در راستای صیانت از منابع ملی ایران اسلامی تلاش کردند و با آرامش خاطر به این مهم دست یافند و اکنون نیز به  عملیات تکمیلی خواهند پرداخت .

عالی پور در پایان گفت : شادی اتمام این عملیات جهادگرانه را با همه مردم شریف ایران تقسیم می کنیم و همواره با افتخار در صف اول خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهیم بود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست