• شناسه خبر: 1883

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب : به هیچ وجه نفت منشاء مطلق آلودگی‌های خوزستان نیست .

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب گفت: به هیچ وجه منشاء آلودگی‌های خوزستان مطلقا نفت نیست . منکر ایجاد آلودگی فلرهای نفتی هم نیستیم ، برای همه این آلایندگی ها پروژه تعریف کرده ایم ، اما نه آن آلودگی که برخی جار می زن ...

پیمان نجف پور – شهر نوشت :

بیژن عالی‌پور در نشست بررسی مشکلات ناشی از فعالیت‌های نفتی در خوزستان و لزوم مدیریت اصولی انتشار آلاینده‌های خروجی از فلرهای نفتی و راهکارهای کارشناسی در این زمینه  اظهار کرد : در حدود دو سال پیش در جریان بارندگی‌های پاییز بیش از ۲۰ هزار نفر در اهواز مشکل تنفسی پیدا کردند که در این راستا جلسه‌ای با معاون وزیر نفت ،خانم ابتکار و معاون وزیر بهداشت تشکیل دادیم که در آن جلسه معاون وزیر بهداشت اظهار کرد که طبق آزمایش‌ها منشاء مشکلات تنفسی آلودگی‌های ناشی از نفت نیست .

عالی پور با مطرح کردن گزینه درختان کنوکارپوس به عنوان عامل آلایندگی هوا افزود: در حوزه نفت نیز ۱۲ هزار درخت کنوکارپوس کاشته شده است که طبق دستور مدیریت بحران این درختان نیز مانند دیگر درختان کنوکارپوس در سطح اهواز هرس شدند و پس از هرس درختان دیگر مشکل تنفسی در اهواز نداشتیم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب بیان کرد: به هیچ عنوان صحبت‌های مسئولان مرکز بهداشت خوزستان مبنی بر نقش عمده فعالیت‌های نفتی در آلودگی هوای اهواز را قبول ندارم زیرا وزارت بهداشت اظهار کرده که مشکلات تنفسی ناشی از آلودگی هوا در اثر فعالیتهای نفتی نیست و اینکه بدون دلیل و مستندات فقط حرف بزنند دال بر درستی حرف هایشان نیست.

عالی‌پور در ادامه در خصوص اظهارات مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان مبنی بر اینکه وزارت نفت همانگونه که آتش‌سوزی چاه رگ سفید را با تمام امکانات و قرار دادن ۵۰۰ نیرو مهار کرد باید به آلودگی هوای اهواز نیز اعتبار اختصاص دهد ، گفت: نمی‌دانم چرا آقای لاهیجان‌زاده به جای وزارت نفت صحبت می‌کند که چرا چاه نفت رگ سفید دچار آتش شد. چاه نفتی بوده و بر اساس مشکلی که به چاه رسیده دچار حریق شده بود .

وی همچنین افزود : بعد از جریان درختان کنوکارپوس و هرس آنها ، اینبار گفتند که عامل تمام بدبختی‌ها و آلودگی های هوا عدم راه‌اندازی طرح آماک است که ما نزدیک به دو سال است این طرح را هم راه‌اندازی کردیم .

عالی‌پور تاکید کرد : منشاء اصلی دربه‌دری محیط زیست ، مسئولان سازمان حفاظت محیط زیست هستند . به دلیل اینکه درست  از محیط زیست نگهداری نکردند که ما امروز به این فلاکت و آلودگی ها رسیده‌ ایم.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب لزوم مدیریت اصولی انتشار آلاینده‌های خروجی از فلرهای نفتی و راهکارهای کارشناسی آن اظهار کرد: من معتقدم که این فلرها آلودگی ایجاد می کند و منکر این آلودگی هم نیستیم اما نه آن آلودگی که برخی جار می زنند .

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ادامه داد : بعنوان مثال ؛ عملیات برداشتن دو فلر را که یکی در اهواز ۳( جاده اندیمشک) و دیگری در اهواز ۲ (جاده بندر ماهشهر) در حال انجام است و قطعات لازم برای این کار به دستمان رسیده است و تا شش ماه دیگر تمام است .

وی در ادامه گفت : ما برای تمام فلرهای نفتی استان خوزستان و چهار استان دیگر برنامه داریم و دلیل اینکه طرح‌های‌مان تاکنون اجرایی نشده‌اند این بود که تمام کالاهای این پروژه‌ها خارجی بوده‌ اند و از زمان رفع تحریم‌ها ما کالاها را سفارش داده‌ایم.

عالی‌پور تصریح کرد: برای جلوگیری از سوختن فلرهای دیگر نیز پروژه‌ها را به مزایده گذاشته‌ایم در حال حاضر دو پیمانکار یکی در منطقه نفتی کرنج پارسی و دیگری در منطقه نفتی مارون تعیین شده‌اند و در حال کار هستند که یا گاز را به شرکت گاز دهند و یا به برق تبدیل کنند. همچنین برای سایر فلرها بین ۲۸ تا ۴۳ پروژه تعریف شده و در دست اقدام داریم و تا ۲ یا ۳ سال آینده کارهای مربوط به این فلرها

نیز انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب با اشاره به احتمال طرح شکایت کیفری از سوی حفاظت محیط زیست خوزستان و مرکز بهداشت خوزستان علیه این شرکت به دلیل آلایندگی فلرهای نفتی اهواز گفت :  از حرف‌های مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان تعجب می کنم و صحبت های بهداشت و درمان خوزستان را درباره ایجاد آلایندگی فلرهای نفتی و بیمارهای تنفسی مرتبط با آن را قبول ندارم .

وی اینگونه ادامه داد : در گذشته نیز از شکایت‌ها انجام شده و به تجدید نظر رسیده و مشخص شد که نفت منشاء آلودگی‌های استان نیست ، بنابراین من اسم این کارها را تغییر مدیریت می‌گذارم تا نگویند آقای لاهیجان‌زاده کاری نکرده است به همین دلیل چنین جلسه‌ای تشکیل داده است .

عالی‌پور تصریح کرد: در نهایت در صورت شکایت علیه ما به زندان می‌رویم و چند روزی استراحت می‌کنیم.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست