• شناسه خبر: 2467

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی: برای تامین برق خوزستان از شبکه کشوری با محدودیت مواجه هستیم.

معاون وزیر نیرو با بیان این‌که ۲هزار و ۳۰۰ مگاوات کمبود تولید برق داریم، گفت:با توجه به این‌ که تولید برق خوزستان به واحدهای آبی متکی است این کمبود تولید نسبت به مصرف مردم در خوزستان حجم بالایی خواهد داشت.  ...

پیمان نجف پور – شهر نوشت :

همایون حائری در جلسه‌ای که  امروز ۲۹ بهمن ماه ۹۶ در خصوص بررسی وضعیت صنعت برق خوزستان و آمادگی برای تابستان ۹۷، در اهواز برگزار شد، اظهار کرد: ابتداً از اقدامات و کارهای بسیار خوب انجام شده در خصوص آمادگی استان خوزستان برای مقابله با مشکلات احتمالی در شبکه برق در صورت وقوع پدیده ریزگردها تشکر می‌کنم .

وی ادامه داد: سهم تولید نیروگاه‌های آبی در تولید شبکه برق کشور بسیار بالا است ، شرایطی که در حال حاضر ناشی از خشکسالی بر روی شبکه برق پیش آمده است ، با توجه به سهم بالای تولید نیروگاه‌های آبی ، در تولید شبکه برق کشور است .

حائری افزود : در حال حاضر حدود ۴هزار مگاوات کمبود تولید از واحدهای برق آبی در کشور داریم و این کمبود تولید تاثیر بسیاری بر روی شبکه برق دارد. پیک مصرف در سال گذشته ۵۵هزار و ۴۴۳مگاوات بود و این به معنای آن است که ظرفیتی برقی که سال گذشته در اختیار مردم قرار گرفت ۵۵ هزار و ۴۴۳ مگاوات بود که از این میزان حدود ۴هزار مگاوات آن را امسال باید کم کرد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی عنوان کرد: از سال گذشته تا پیک سال آینده حدود ۲هزار و ۵۰۰مگاوات واحد حرارتی وارد مدار می‌شود که از این میزان با توجه به عملکرد ۷۰درصدی آن‌ها ، حدود ۱۷۰۰مگاوات در اختیار ما قرار می‌گیرد و اگر این عدد را از عدد ۴هزار مگاوات کم کنیم ، شاهد آن خواهیم بود که ۲هزار و ۳۰۰ مگاوات کمبود تولید برق داریم و البته این عدد نیز بدون در نظر گرفتن رشد مصرف در کشور است .

حائری اضافه کرد : اگر مصرف ما مانند مصرف سال گذشته باشد ، ۲هزار و ۳۰۰مگاوات در کل شبکه برق کشور کمبود تولید داریم.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی بیان کرد : اگر بخواهیم از نگاه برق منطقه‌ای خوزستان به مساله کمبود تولید نگاه کنیم ، با توجه به این‌ که تولید برق خوزستان به واحدهای آبی متکی است این کمبود تولید نسبت به مصرف مردم در خوزستان حجم بالایی خواهد داشت.

وی افزود : فعالیت‌های خوبی که در استان انجام گرفته است و پست‌های برقی که در حال احداث هستند برای سال تابستان سال آینده دست ما را نخواهند گرفت و مربوط به سال ۹۸ هستند. اگر بخواهیم نیاز استان را از شبکه برق کشور تامین کنیم، با محدودیت‌هایی مواجه هستیم.

حائری گفت : برای تامین برق خوزستان از شبکه کشوری با محدودیت مواجه هستیم و فقط می‌توانیم ۳ هزار و ۳۰۰مگاوات تامین کنیم و اگر این توان را افزایش دهیم شبکه کشور دچار مشکل می‌شود.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی تصریح کرد : بر اساس آماری که در استان به من داده‌اند ، پیک مصرف خوزستان ۸۲۲۰ مگاوات است اما در شرایط فعلی این عدد حدود ۲هزار مگاوات است . این تفاوت بیانگر این است که حدود ۶هزار مگاوات از برق مصرفی در خوزستان مربوط به سیستم‌های سرمایشی است .

وی بیان کرد:در صورتی که بشود زمان کار ادارات را در فصل گرما در استان خوزستان کاهش دهیم، کاهشی در مصرف برق خواهیم داشت و می‌توان امیدوار بود که می‌شود تابستان سال آینده را پشت سر گذاشت.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی افزود : بنابراین اگر قرار است این اقدام صورت گیرد، باید یک پایش جدی‌تر از سال گذشته انجام شود تا اگر اداره‌ای تعطیل شود بعد از تعطیلی حتماً همه سیستم‌های سرمایشی و نوری آن خاموش شوند ، در این صورت می‌توان انتظار داشت تا تابستان سال آینده را به شکلی پشت سر گذاشت اما در غیر این صورت شرایط شرایط خوبی نخواهد بود .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست