• تاریخ:
    Warning: Use of undefined constant date - assumed 'date' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home3/shahrnvs/public_html/wp-content/themes/7shahr/single.php on line 11
    2021-01-12
  • شناسه خبر: 8113

چه کسانی بیشتر سهم را در ناکارامدی شنا استان خوزستان دارند فرصتها وچالش ها

به قلم : ساسان کریمی ورزش شنا و واترپلو استان خوزستان آسیب دیده و اندوهگین از «پاندمی کرونا» و رابطه‌های ناسازنده وغیر اصولی و گاه عامدانه در مدیریت هیات شنا ، با حجمی از مشکلات به ما رسیده . با دریغ بسیار، تعدادی از شنا ...

به قلم : ساسان کریمی

ورزش شنا و واترپلو استان خوزستان آسیب دیده و اندوهگین از «پاندمی کرونا» و رابطه‌های ناسازنده وغیر اصولی و گاه عامدانه در مدیریت هیات شنا ، با حجمی از مشکلات به ما رسیده .

با دریغ بسیار، تعدادی از شناگران خوب این استان را هم کرونا از ما گرفت و مشکلات را متراکم تر کرد .

یکی از معضلات این رشته ، انتخاب رییس هیات شنا و واترپلو استان خوزستان از بالا و بدون در نظر گرفتن خواسته ها و آرای صاحب نظران ، پیشکسوتان ، شناگران و مربیان حاضر در این استان است .

کسانی که از بالا با هدایت نامرئی صاحبان نفوذ و لابی گری به ریاست این رشته ورزشی قرار گرفتند و بدون داشتن توان و امکانات برای عمل و بعضاً چند شغله و ساکن در استان های دیگر و غیر بومی بوده و  نتوانستند به همه‌ی وعده‌های که داده بودند عمل کنند .

یکى از مهم ترین مشخصات دنیاى جدید افزایش سرعت است.

لازم نیست براى درک مقیاس افزایش سرعت به گذشته هاى خیلى دور بازگشت و امروز را با شرایط سده هاى گذشته محک زد کافى است به پشت سر خودمان و تنها چندسالى عقبتر نگاهى بیندازیم تا متوجه شویم که تغییر سرعت چگونه همه شئون زندگى بشر را تحت تأثیر قرار داده است .

با آمدن اینترنت و شبکه های مجازی قانونی درک و فهمیدن مطالبات شاغلان در این رشته و بدون واسطه ، ثمرات میدانی این پدیده است که متاسفانه نا آگاهانه و بعضا آگاهانه از آن استفاده نشده و در این شرایط با حرکتی بنیادی و آگاهانه برای چیرگی بر بحران‌های عمده‌ی این رشته ورزشی ، در یک حرکت خود جوش و در یک انتخاب عرفی و آزاد که در آن نام همه کاندید ها بود با ۶۶ رای به آقای افشین جمالپور و اختلاف فاحش و بسیار زیاد از کاندیدای مورد نظرلابی های صاحب نفوذ جامعه ورزشی شنا و واترپلو, ورزشکاران این استان نشان دادند که حسابی برای کاندیدای غیر بومی باز نمی کند.

فدراسیون شنا و واترپلو کشور به ریاست آقای محسن رضوانی که خود از پیشکسوتان و نامداران این رشته هستند باید به این نکته توجه کنند که بدون در پیش گرفتن سیاستی مبتنی بر یاری و قبول نظرات تمامی شناگران,صاحب نظران ، پیشکسوتان و دلسوزان این رشته در استان خوزستان و با نشان‌دادن حسن نیت و میل به حل مسائل این رشته ورزشی  و اجازه ندادن به اصحاب نفوذ مبتنی با منافع گروهی ، هم راه را بر دشواری‌های این رشته ورزشی میبندند و هم برای انتخاب اصلح و مورد نظر کلیه شناگران و دست اندرکاران این رشته مانع‌تراشی نمی‌کند .

افشین جمالپور طی این سالها توانست با کمترین امکانات ، بیشترین دستاورد ها را در این رشته داشته باشد و فردی تاثیر گذار در این رشته بودند.

بطوریکه تمامی شناگران ، مربیان و صاحب نظران این رشته در یک حرکت خود جوش به ایشان رای دادند تا سکان کشتی به گل نشسته هیات شنا و واترپلو استان را بدست گرفته تا بتوانیم با مدیریت ایشان مهمترین راه حل که کوشش در بر پا کردن هیاتی که روابط میان ورزشکاران و پاسخگو کردن مسؤلین این رشته ورزشی را نسبت به خواسته های آنان است.

حرکت به سوی نهادینه کردن این مهم از مسیر انتخابی شفاف و بی واسطه که بتوانند به هیاتی مفید و کارآمد تبدیل شود ،انجام گیرد.

پذیرش انتخاب مورد نظر ورزشکاران این رشته به عنوان داور نهایی در انتخاب رییس هیات شنا و واترپلو استان خوزستان و ‏ضرورت همگرایی نیروهای متخصص این رشته اعم از نجات غریق ، مربیان ، مسؤلان اداره استخر ها و ….. در چنین شرایط بحرانی این رشته مهم کشور در این استان را بر آن تاکید می‌کنیم که تعامل با این ورزشکاران که با مشکلات عدیده این رشته ورزشی را همچنان حفظ کرده اند ، تنها راه بر سر توافق بر نظر و خواسته و همچنین تنظیم چارچوبی برای کم کردن این حجم از ناکارامدی و تسهیل ‏مسیر انتخاب واقعی نماینده ورزشکاران رشته شنا برای استقرار هیاتی کارامد و مفید و خبره و اسلامی دمکراتیک خواهد بود.

همه قاطبه‌ی ورزشکاران رشته شنا تمرکز خود را بر روی تقویت این رشته و مخالفت با نحوه انتخاب رییس هیات را با مدل‌های موروثی و از بالا از طریق یک همه پرسی آزاد و شفاف قرار‌داده‌اند.

اعتقاد و پایبندی به الزامات مفهومی و حقوقی این انتخاب ، امید است با قبول مدل آزاد نظر خواهی اتفاق افتاده و توامان رد انتخاب رئیسی از بالا، اتحاد راهبردی بین شنای استان خوزستان و فدراسیون شنا و واترپولو کشوررا ایجاد گرداند.

اگر قرار باشد ورزش شنا و واترپلو استان به کارآمدی، رشد و توسعه پایدار دست یابد ، با افراد ناکارامد و انتصاب های دروغین با القاب توجیه کننده انتخابی و تعدادی مدارک تحصیلی، به دست نمی‌آید، بلکه محتاج تحولِی عمیق است .

فرازُ و نشیب و عملکرد هیات فعلی در نهایت این ورزش پر اهمیت را ، از ریل ورزشی موفق ، که مسیرِ کارآمدی خود را طی کرده بود خارج کرده و با متدلوژی ریاست از بالا از یک طرف و عدم انطباق تصمیمات با شرایط و امکانات و حرکت از یک ستون به ستونی دیگر، عمدتاً متدلوژی اشتباهی بوده است.

به عنوان یک نظر ، ریاست سیستمی و مبتنی بر کارآمدی و  توسعه ، تابعِ بحث، گفت‌وگو، مناظره و اندیشه‌ورزی پیرامونِ حل ‌و فصلِ دو مورد زیر است:

۱) آیا سیاستِ هیات شنا و واترپلو استان خوزستان تابعِ اراده خارج از استان است یا فدراسیون شنا انعکاس تابعِی از مشکلات این رشته ورزشی در داخل استان است ؟

۲) آیا انتخاب سفارشی رییس هیات شنا و واترپلو استان توسعه این ورزش را به ارمغان می‌آورد یا انتخاب واقعی خود دستاندر کاران این رشته به رشد این ورزش منجر می‌شود؟

دستیابی به پاسخ‌هایی دقیق، با جزئیات، متمرکز و با پشتوانۀ مطالعاتی، تابعِ یک کار جمعی است.

در فرآیند دستیابی به این پاسخ‌ها، افراد دیده نمی‌شوند بلکه دانش، تخصص، تسلطِ علمی و آگاهی آن‌ها شرط است. صحبت‌های مبهم، کلی، چند پهلو و غیرِ دقیق به توسعه ، و پیشرفت ورزش شنا منجر نمی‌شوند.

اگر در پی هیاتی کارآمدی و موفق هستیم ، نیاز داریم فراتر از افراد غیر بومی و چند شغله آن هم شغل های غیر ورزشی یا بی ارتباط با رشته شنا بیاندیشیم و با فکر و اندیشه ‌و انتخاب فردی مفید و منتخب همه احاد خانواده شنا به کوتاه مدت و دراز مدت به موفقیت برسیم.

سپس این راهبرد را به قراردادِ ورزشی در فدراسیون شنا و واترپولو کشور تبدیل کنیم.

به امید آن روز

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست