• شناسه خبر: 4383

سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان: ۹۶ میلیارد تومان برای بازسازی مناطق زلزله زده مسجدسلیمان اختصاص یافت

سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان گفت: ۹۶ میلیارد تومان به حساب بنیاد مسکن واریز شده تا منازل آسیب دیده را با پرداخت تسهیلات و یا کمک های بلاعوض بازسازی، تعمیر، تخریب و احداث مجدد کنند. ...

پیمان نجف پور – شهرنوشت :

به گزارش شهرنوشت ؛ حجت‌الاسلام والمسلیمن حیدر حاجتی نیا شامگاه جمعه (۸ شهریور ماه ۹۸ ) در نشست خبری با اصحاب رسانه در نمایشگاه هفته دولت اظهار کرد: فضای جغرافیایی شهرستان مسجدسلیمان به دلیل اینکه از روز اول که بحث شهریت مسجدسلیمان مطرح شد، این شهر فاقد یک طرح جامع بوده است.
وی افزود: متأسفانه ساخت و سازهای غیرمتعارفی در مسجدسلیمان آغاز شد و تا ۱۲ سال قبل که طرح جامعه آن تصویب شد، کمتر کسی به این مطلب توجه کرد.
حجتی نیا ادامه داد : همچنین طرح تفصیلی شهر آماده نشده بود که ظرف چند ماه گذشته با پیگیری استاندار و اداره کل راه و شهرسازی تدوین طرح تفصیلی در دست اقدام است که به محض آماده شدن به وزارت راه و شهرسازی برای تصویب ارائه می شود.
سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان تصریح کرد : به دلیل فقدان طرح تفصیلی در ادوار گذشته ساخت و سازهای غیرمتعارفی صورت گرفته و مردم در مسیر سیلاب ها، بالای تپه و درون دره ها منازلی ساختند که به دلیل عدم زیرساخت های مناسب به مرور زمان فرسوده شده اند.
حجتی نیا گفت: بعد از جنگ هیچ توجهی هم به مسجدسلیمان نشده و مشکلات فراوان به دلیل بیکاری مردم شهر را دچار فرسودگی و این باعث موضوع ناراحتی مردم و گرفتاری های فراوانی برای اهالی شد.
وی یادآور شد: بیش از ۷۰ میلیارد تومان پروژه در هفته دولت قابل بهره برداری بود ولی به دلیل حضور معاون رئیس جمهور در شهرستان بخشی از آنها را به تعویق انداختیم؛ در همین راستا در بخش گلگیر تعداد ۵۶ پروژه دهیاری ها را بصورت نمادین افتتاح کردیم.
سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان در ادامه گفت: بعد از وقوع زلزله همان لحظه در فرمانداری شهرستان ستاد بحران تشکیل جلسه داد و سریعا استاندار با وجود کسالت در شهرستان حضور پیدا کرد.
وی بیان کرد: تا امروز هیچ درنگی از طرف مسئولان شهرستان و استان صورت نگرفته و بر اساس محور فعالیت های حوزه بحران در هفته اول زلزله زدگان مسجدسلیمان را به صورت اظطراری اسکان دادیم.
حجتی نیا با اشاره به مراجعه ۱۱ هزار نفر به بنیاد مسکن برای اعلام ورود آسیب ناشی از زلزله گفت : برای حدود ۵۰ خانواری که منازل آنها آسیب جدی دیده بود با تخصیص اعتبار استاندار خوزستان منازلی را رهن کردیم.
وی ادامه داد: برای تعداد ۱۱ هزار خانوار ، بیش از  ۴۰ تیم کارشناسی از بنیاد مسکن استان خوزستان و شهرستان شبانه روز نسبت به ارزیابی اقدام و کار آنها تمام شده است.
حجتی نیا بیان کرد: هنوز هم یک عده هنوز برای اعلام خسارت واحدهای مسکونیشان مراجعه می کنند .
وی افزود : دولت مبلغی را برای بازسازی تخصیص داده است؛ در سفر رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام شده که ۹۶ میلیارد تومان به حساب بنیاد مسکن واریز شده تا منازل آسیب دیده را با پرداخت تسهیلات و یا کمک های بلاعوض بازسازی، تعمیر، تخریب و احداث مجدد کنند.
سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان گفت : ۵۰ میلیون تومان تسهیلات کم بهره در اختیار زلزله زدگان مسجدسلیمان قرار داده می شود.
حجتی نیا افزود: برای روستایی ها ۱۲ میلیون تومان و برای شهری ها نیز ۱۵ میلیون تومان به صورت بلاعوض به افرادی که منازل آنها آسیب دیده برای بازسازی پرداخت می شود.
وی بیان کرد: در این میان برخی خانوارهای ساکن در بافت فرسوده و یا مناطق آلوده به نفت و گاز نیز باید جابجا شوند.
سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان با تقدیر از اصحاب رسانه برای انعکاس عمق فاجعه زلزله در مسجدسلیمان گفت: روز گذشته رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز آغاز ساخت یک هزار و ۴۰۰ واحد مسکونی برای جابجایی خانوارهای ساکن در بافت فرسوده و مناطق آلوده به نفت و گاز را در محل جدید کلنگ زنی کرد.
وی خبر داد: ۱۳ هزار واحد مسکونی با تعهد دولت طی سه سال آینده برای شهرستان مسجدسلیمان ساخته می شود.
سرپرست فرمانداری مسجدسلیمان با اشاره به اینکه برج مراقبت فرودگاه مسجدسلیمان نیاز به بازسای دارد، بیان کرد: باند فرودگاه آماده بهره برداری است اما تجهیزات برج مراقبت  فرودگاه باید خریداری شود و به خاطر مشکل نقدینگی، رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور متعهد شده تا  مبلغ ۲۵ میلیارد تومان برای خرید تجهیزات مورد نیاز در اختیار استانداری قرار بدهد که با تخصیص آن تجهیزات را بعد از خریداری نصب می کنیم .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست