• شناسه خبر: 2456

شمسایی : باید فکری برای ورود انرژی به استان بکنیم / در تابستان از نظر تأمین آب و برق به شدت با مشکل مواجه خواهیم شد .

رئیس سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه در تابستان از نظر تأمین آب و برق به شدت با مشکل مواجه خواهیم شد، گفت: از نظر هیدرولوژیکی می توان گفت که استان خوزستان در ۱۹ سال گذشته تا اکنون در خشکسالی به سر می برد . ...

پیمان نجف پور – شهر نوشت :

محمدرضا شمسایی در جلسه‌ای که امروز ۲۹ بهمن ماه ۹۶ به در خصوص بررسی وضعیت صنعت برق خوزستان و آمادگی برای فصل تابستان ۹۷ که در اهواز برگزار شد ، اظهار کرد : عمده تولید برق آبی استان خوزستان از سدهای دز و کارون است و در حال حاضر شاهد بدترین شرایط خشکسالی در این دو حوضه هستیم .

رئیس سازمان آب و برق خوزستان ادامه داد : در حال حاضر یک میلیارد و ۳۶۰ میلیون متر مکعب آب در تمام مخازن استان وجود دارد که از این میزان رقم ناچیزی مربوط به سدهای کارون و دز است. بقیه سدهای استان تنها ۳۷۰ مگاوات ظرفیت منصوبه تولید برق دارند و از این رو باید گفت وضعیت تولید برق بحرانی است .

شمسایی تصریح کرد: از آنجایی که استان خوزستان در حوزه های تولید برق و مصرف آب ، در پایین دست رودخانه های کارون و دز قرار دارد و دیگر رودخانه های استان نیز نیز نقش بسیار ناچیزی در تولید برق و تأمین آب شرب مورد نیاز دارند . به همین دلیل اگر پیش بینی ها درست باشد و شرایط اینگونه پیش برود ، قطعاً در تابستان از نظر تأمین آب و برق به شدت با مشکل مواجه خواهیم شد .

وی بیان کرد : متاسفانه برای کشت بهاره و تابستان نیز آبی وجود ندارد و در صورتی که شاهد عدم بارندگی باشیم باید فکری برای ورود انرژی برق به استان بکنیم . تابستان سال گذشته ۵۳ روز دمای بیش از ۴۹ درجه در استان خوزستان اتفاق افتاد که بی سابقه بود. پس با این شرایط از هم اکنون باید برای تابستان سال آینده چاره اندیشی کرد .

مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد : از نظر هیدرولوژیکی می توان گفت در ۱۹ سال گذشته تا کنون در خشکسالی به سر می بریم. با توجه به این امر به نظر می رسد که تغییر اقلیم رخ داده است. در استانی که درجه حرارت گاهی به ۵۴ درجه سانتیگراد و در تابش مستقیم آفتاب به ۶۷ درجه سانتیگراد می رسد، نمی توان تنها به توان نیروگاه‌های برق آبی اکتفا کرد و باید برای شرایط اضطراری برق وارد استان کرد تا به مرور زمان این نقص برطرف شود.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست