• شناسه خبر: 4121

استاندار خوزستان خبر داد : تعیین تکلیف ۱۴۳ روستا واقع در حریم رودخانه های خوزستان

استاندار خوزستان با انتقاد از کند بودن روند پرداخت خسارت های کشاورزان آسیب دیده از سیلاب اخیر گفت: اگر شرایط به همین روال پیش برود، ۸ ماه زمان می برد تا همه پرونده ها پرداخت شود. ...

پیمان نجف پور – شهرنوشت :

به گزارش شهرنوشت: غلامرضا شریعتی در حاشیه نشست قرارگاه بازسازی مناطق سیل زده خوزستان که روز گذشته ۲۸ مرداد ماه در اهواز برگزار شد، با اشاره به آخرین وضعیت جبران خسارت های مناطق سیل زده استان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: تا کنون ۳ هزار پرونده مربوط به جبران خسارت های حوزه کشاورزی پرداخت شده است اما روند این پرداخت ها بسیار کند است و اگر شرایط به همین روال پیش برود، ۸ ماه زمان می برد تا همه پرونده ها پرداخت شود.
وی افزود: این کند بودن روند پرداخت خسارت های بخش کشاورزی باعث می شود تا مردم خسارت های خود را با تاخیر بسیار دریافت کنند. در این زمینه تلاش خواهیم کرد تا روند پرداخت ها با سرعت بسیار خوبی انجام شود.
استاندار خوزستان تصریح کرد: مشکل کند بودن روند پرداخت خسارت ها در این حوزه بحث پژوهشگاه فضایی به منظور بررسی دقیق خسارت های اعلام شده و همچنین ناهماهنگی هایی است که وجود دارد. در این زمینه قرار است تا موضوع را به دولت و ستاد بازسازی کشور اعلام کنیم تا روند با سرعت بیشتری پیش برود.
شریعتی ادامه داد: امیدواریم شرایطی فراهم شود تا هرچه سریعتر و منظم تر پرونده ها به استان ابلاغ شود تا بتوانیم نسبت به پرداخت خسارت ها اقدام کنیم زیرا استان در این بخش به روز است و به محض ابلاغ خسارت کشاورزان به آن ها پرداخت می شود.
وی گفت: کار ساخت و تعمیر واحدهای آسیب دیده از سیلاب آغاز شده اما فاز دوم اعتبارات ابلاغ نشده است تا بتوانیم کار بازسازی را در باقی واحدها آغاز کنیم. در این زمینه این اعتبارات از سوی بانک مرکزی به بانک های عامل کشور ابلاغ شده است و امیدواریم هرچه سریعتر به بانک های استان این اعتبارات ابلاغ شود.
شریعتی بیان کرد: بنا است تا بنیاد مسکن هرچه سریعتر پرونده ها را به بانک ها ارسال کند تا بانک ها بررسی های لازم را انجام دهند و به محض واریز اعتبارات نسبت به اعطای تسهیلات به پرونده های معرفی شده اقدام شود تا زمان زیادی برای این کار هدر نرود.
وی ادامه داد: ۱۴۳ روستا که در حریم و بستر رودخانه ها قرار داشته اند تعیین تکلیف شده اند و مشخص شده تا درجا سازی آن ها به چه شکلی انجام بگیرد. در این زمینه ۵۷ روستای دیگر باقی مانده است که در خصوص آن ها تا هفته آینده بررسی های لازم انجام می گیرد و شرایط ساخت آن ها نیز تعیین تکلیف خواهد شد.
شریعتی با بیان اینکه عمده دایک های مرزی بسته شده اند، گفت: اگر اقدامات به شکلی که اکنون در حال انجام هستند پیش رود، می توان گفت که از نحوه انجام کار در بنیاد مسکن و دیگر دستگاه های اجرایی استان نسبتا راضی هستیم. در این گرما نیروی کار کم و شرایط دشوار است همچنین بتن نیز در این گرما مشکلاتی دارد و نمی توان در هر دمایی به صورت ایمن آن را اجرا کرد.
استاندار خوزستان در خصوص زلزله مسجدسلیمان گفت: در این زمینه اعتبارات مورد نیاز ابلاغ و تخصیص داده شده است و آماده هستیم تا بانک عامل معرفی شود. بنیاد مسکن نیز کمیته های خود را به منظور ساخت و تعمیر واحدهای آسیب دیده تشکیل داده است تا به محض مشخص شدن بانک عامل نسبت به بازسازی و تعمیر واحدها اقدام شود.
 محسن یوسفی معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان نیز در این نشست اظهار کرد: برای پروژه هایی که پیمانکاران در مناقصات آن ها حضور پیدا نمی کنند باید به سمت ترک تشریفات برویم تا پروژه ها با سرعت بیشتری پیش روند و شاهد بازسازی جاده های آسیب دیده در سیلاب اخیر باشیم.
وی افزود بخشی از کارها که در حوزه کارهای امانی اداره کل راهداری بوده از پس از سیلاب ادامه دارد و در حال انجام آن پروژه ها هستیم تا به سرانجام برسند.
یوسفی تصریح کرد: پیمانکاران برخی از شهرستان ها در مناقصات شرکت نمی کنند و تجدید مناقصات باعث می شود تا زمان زیادی را برای کار بازسازی و تعمیر جاده ها از دست بدهیم.
معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خوزستان عنوان کرد: اگر بخواهیم یک مناقصه را تجدید کنیم تا یک پیمانکار دیگر کار را در اختیار بگیرد، حداقل یک ماه زمان می برد و این مساله روند بازسازی را کند می کند.

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست