• شناسه خبر: 2460

شریعتی عنوان کرد: کمبود یک هزار و ۵۰۰ مگاواتی برق در خوزستان / بایدنیروگاه‌های سیکل ترکیبی و حرارتی نیز در استان افزایش پیدا کند.

استاندارخوزستان گفت:مردم استان از همه سو تحت فشار هستند و تحمل فشارهای جدید را ندارند،اگر از نیروگاه‌های برق آبی استان برقی برای کشور درخواست نشود،ما حاضر هستیم که نیاز برق خوزستان را خودمان در استان حل کنیم ...

پیمان نجف پور – شهر نوشت :

غلامرضا شریعتی در جلسه‌ای که امروز ۲۹ بهمن ماه ۹۶ در خصوص بررسی وضعیت صنعت برق خوزستان و آمادگی برای تابستان ۹۷،  در اهواز برگزار شد ، اظهار کرد : سال گذشته با مشکلی در حوزه برق استان ناشی از وقوع ریزگردها مواجه شدیم و این مساله بحرانی بود که تا آن زمان در خوزستان رخ نداده بود .

شریعتی ادامه داد : وقوع این مساله ناپایداری و آسیب پذیری صنعت برق استان را کاملاً مشخص کرد و بعد از آن کارهایی که تا به امروز در استان خوزستان انجام گرفته است کارهای بسیار ارزنده‌ای بوده است .

وی افزود : دولت نیز در این زمینه مصوب کرده است که برای سه سال ، سالانه ۵۰۰ میلیارد تومان در اختیار برق خوزستان قرار دهد تا وضعیت خطوط انتقال و توزیع برق استان به وضعیت استاندارد برسد .

استاندار خوزستان گفت : متاسفانه استان خوزستان علی رغم مصرف بالای برق و همچنین حساسیت برق برای صنایع استان ، مغفول مانده و در این زمینه بسیار آسیب پذیر است . کارهایی در خوزستان در بحث صنعت برق در حال انجام است و اگرچه این کارها بر اساس زمانبندی خوبی پیش نرفته ، اما کارهای خوبی است و امیدواریم با همین جدیت و طبق برنامه ریزی پیش برود .

وی با بیان این‌که مردم خوزستان از همه سو تحت فشار هستند و تحمل فشارهای جدید را ندارند ، گفت: اگرچه تعطیلی ادارات می‌تواند در کاهش مصرف برق موثر باشد، اما نمی‌توان انتظار زیادی از این بخش داشت زیرا تعطیلی ادارات در سال گذشته تنها حدود ۲۰۰ مگاوات مصرف برق را کاهش داد .

شریعتی با اشاره به این‌که امیدواریم با اقداماتی که در حال انجام است، برق استان یک برق پایدار شود، اظهار کرد: با توجه به این که روزهای با دمای بالا در حال آمدن است، نیاز است که توجه بیشتری به حوزه برق در استان خوزستان شود .

استاندار خوزستان عنوان کرد: پیک مصرف برق استان امسال ۸ هزار و ۲۲۰مگاوات بوده و سالانه در این زمینه معمولا رشد ۴ تا ۶ درصدی وجود دارد . در صورت بروز محدودیت در تابستان ۹۷ و نیاز به اعمال خاموشی، پیشنهاد می‌کنیم تا اگر قرار باشد خاموشی اعمال شود، این خاموشی در استان‌های سردسیر اعمال شود که قطعی برق در آن‌ها مشکلی ایجاد نمی‌کند .

شریعتی گفت: از دولت انتظار داریم توجه ویژه‌ای در خصوص مشکلات برق استان داشته باشد تا آن عقب ماندگی‌ها جبران شود ،همچنین باید نیروگاه‌های سیکل ترکیبی و حرارتی نیز در استان افزایش پیدا کند زیرا در دهه اخیر تنها دو نیروگاه سیکل ترکیبی در بهبهان و ماهشهر ایجاد شده است .

استاندار خوزستان عنوان کرد : در حال حاضر مجوز احداث ۹ نیروگاه در استان را داریم ،همچنین فاز ۷ و ۸ نیروگاه رامین باید تعیین تکلیف شود و هنوز بلاک ۲ نیروگاه بهبهان نیز هنوز تعیین قیمت نشده است . بخش بخار نیروگاه ماهشهر متوقف شده و نیروگاه سیکل ترکیبی کلاس اف اندیمشک هم تا کنون پیشرفتی نداشته است .

شریعتی افزود : قسمت عمده برق استان خوزستان از نیروگاه‌های برق آبی تولید می‌شود که میزان حداکثری تولید آن ۳ هزار و ۲۰۰ مگاوات است و این مساله درحالی است که کل نیاز خوزستان به برق ۴ هزار و ۷۰۰ مگاوات است .

وی در  ادامه گفت : با توجه به کمبود یک هزار و ۵۰۰ مگاواتی برق در استان، پیشنهاد می‌کنیم که اگر از نیروگاه‌های برق آبی استان برقی برای کشور درخواست نشود، ما حاضر هستیم که نیاز خودمان را در استان حل کنیم.

استاندار خوزستان اضافه کرد : پیشنهاد دیگر آن است که برای آنکه خوزستان با بحران روبرو نشود، از شبکه سراسری به این استان برق تخصیص یابد که در حال حاضر در این زمینه محدودیت‌هایی وجود دارد. همچنین پیشنهاد دیگر نیز آن است که نیروگاه‌های پرتابل و قابل انتقال (۲۵ مگاواتی) به خوزستان و به ویژه به شمال استان که برق ناپایداری دارند تخصیص یابد تا بتوانیم مشکل برق را در استان کنیم .

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست